Универзитет у Крагујевцу домаћин је Треће српске међународне конференције о примењеној вештачкој интелигенцији која је свечано отворена данас у сали Ректората. Конференција је окупила водеће научнике, истраживаче и експерте из земље и иностранства који ће резменити искуства и знања о различитим аспектима примене вештачке интелигенције, најновијим теоријама и иновацијама. У име града Крагујевца учесницима се обратитио Дејан Ружић, заменик градоначелника Крагујевца.

Ружић је истакао да је Крагујевац поносан на свој универзитет који је високопозициониран на свим светским листама, а у области примене вештачке интелигенције прати трендове и иде у корак са светом. Град Крагујевац је од 2018. године доста уложили у дигитализацију свих сервиса, како локалне администрације и сервиса за наше грађане тако и дигитализације предузећа чији је град оснивач – казао је Ружич и као пример навео пројекат “ЛоРаВАН” који се тренутно спроводи и у оквиру кога је планирано сензорско управљање отпадом, јавном расветом као и праћење степена загађености ваздуха, рана детекција упозорења на поплаве  јер је дугорочни циљ учинити Крагујевац „паметним градом“.

Ректор Универзитета у Крагујевцу, проф.др Ненад Филиповић истакао је да ће ова међународна конференција пружити прилику учесницима да чују преко 120 излагача као и 8 предавача по позиву, а реч је о врхунским стручњацима у овој области који долазе из целог света, а највише их је из Америке.

Министарство просвете је поносно да може да буде један од домаћина  оваквој конференцији која стимулише дигиталну трансформацију, која је за нас веома значајна у процесу образовања. Ово је сјајна прилика да видимо до ког нивоа смо стигли када је у питању примена вештачке интелигенције и то не само када је сектор едукације у питања већ све области попут науке, медицине и технике – казао је проф. Јанко Самарџић, посебни саветник министра просвете Републике Србије истакавши да су у Србији развијени посебни студијски програми посвећени развоју вештачке интелигенције, од којих је један од најпознатијих Мастер 4.0 који се спроводи у сарадњи са више факултета и компанија које послују у области софтверског инжењеринга.

Један од учесника конференције, проф. Борко Фурт са Флорида Атлантик Универзитета истакао је да ће његово предавање бити конципирано као предлог шта би људи у Србији могли да ураде у области вештачке интелигенције. Једна од највећих светских произвођача графичких чипова „NVIDIA” производи чипове за вештачку интелигенцију који се стављају у компјутере.

То је једна од шанси за наше младе научнике, да користе те компијутере и да направе софтверске програме за то и данас ћу о томе говорити на конференцији – казао је професор Фурт.