У Горњим Грбицама, данас је одржано трећe такмичење косача, које је под покровитељством града Крагујевца организовало Удружење косача и чувара традиције „Завичај“ из Грбица. Такмичењу које је окупило велики број становника овог и околних села, али и госте из Републике Српске претходило је отварање изложбе домаће радиности, грнчарије, слика наиваца и дефиле учесника међу којима су били и коњаници, фијакери, фиће и групе извођача изворне музике. Почетак такмичења првим откосом озваничио је Дејан Ружић, заменик градоначелника Крагујевца.

Град Крагујевац се труди да подржи манифестације које промовишу традицију шумадијског села и народа и радује нас што је у односу на претходну, ове године већи број посетилаца и учесника, рекао је Ружић. Посебну ноту овом догађају даје учешће гостујућих такмичарских екипа из других делова Србије и Републике Српске, али и велики број учесника програма. Имајући у виду да је ове године више такмичара у односу на претходу, очекујемо да ова манифестација следеће године буде још већа и постане традиција којом град Крагујевац може да се поноси, поручио је Ружић.

Oдржавање ових и сличних манифестација на сеоском подручју град Крагујевац суфинансира кроз програме и драго нам што их је све више, рекла је Снежана Катић, чланица Градског већа за равномерни и одрживи развој села и града. Овакви догађаји су прилика да се људи окупе и начин да очувамо традицију, наше корене, културу, историју и младе учимо да исто то чине. Некада су се људи окупљали, помагали једни другима и можда смо били сиромашнији али смо као народ били богатији и здравији, рекла је Катић захваливши се Удружењу „Завичај“ што овом манифестацијом показује младима како је то некад било.

Прве године за такмичење се пријавило осам, прошле 12, а ове 20 косача, казао је Јефтић Милија, председник Удружења „Завичај“, захваливши се граду Крагујевцу који је препознао значај ове манифестације и осим финансијске пружио подршку у организацији догађаја. Веома смо срећни истиче, што су са нама фијакеристи, коњаници, Удружење љубитеља фића и чак 10 певачких група, а најважније је, додаје Јефтић, што смо слогу довели у село.

Иначе сваке године, такмичење се организује на различитим локацијама грбичког краја. Прошле године је било у Селишту, ове код сеоског дома а организатори најављују да ће следеће године бити на брду. Део данашње манифестације је и такмичење у кувању гулаша. За победнике и косидбе и гулашијаде обезбеђене су награде.

Победник треће косидбе у Грбицама је Милош Пантић из Лучана, село Дучаловићи, друго место је освојио Мирко Поповић из Ивањице, село Кушићи, а треће Милан Стојадиновић из Грбица.