У Ботаничкој башти Природно-математичког факултета Универзитета у Крагујевцу данас су додељене повеља и захвалнице "Крагујевачки слез" – годишња признања за најупечатљивији допринос заштити и унапређењу животне средине на територији Крагујевца у 2023. години.

Признање "Крагујевачки слез" је настало на иницијативу Удружења „Први Први На Скали“ у партнерству са Природно-математичким факултетом, а у оквиру пројекта "Екологија Крагујевац" којим се од 2022. године представљају сви пројекти из области заштите животне средине које суфинансира Град Крагујевац. Покренуто је у циљу подстицања заштите и унапређења животне средине на територији града кроз истицање дела или активности које представљају најупечатљивији допринос у овој области током протекле године и установљено прошле године, а пројекат је ове године на прелиминарној листи Града.

Овогодишњи добитник повеље је ОШ „Трећи крагујевачки батаљон“, док су захвалнице припале Удружењу „Екомар“, професору биологије Друге крагујевачке гимназије, Николи Петковићу и Првој техничкој школи.

У име Града Крагујевца, окупљене је поздравио члан Градског већа за унапређење и заштиту животне средине, Стефан Никезић, истичући да му је част што већ две године учествује у додели признања као члан жирија.

Радимо на подизању свести код најмлађих генерација. ЈКП Шумадија је тако оформило едукативни тим који предшколски узраст учи колико је битно водити рачуна о заштити животне средине како бисмо сви живели у лепшем окружењу. Надам се да је ова награда ветар у леђа наставницима и професорима, они су најважнија карика јер нашу децу уче како да се понашају и чувају свој град, рекао је Никезић.

Обративши се присутнима у име Природно-математичког факултета, продекан за науку, проф. др Милан Ковачевић, поручио је да је пружање доприноса очувању животне средине и екологији дуг свих суграђана према млађим генерацијама које треба да се угледају на нас и сличне акције.

Екологије и биологије се углавном сетимо тек када су пројекти, али ово окружење није такво. Ово је нада за све нас, бар за нашу "парохију", да ће изгледати много лепше јер ће њени житељи бити савеснији, истакао је директор награђене школе, Слободан Живановић, захваливши се у име ученика и наставника на препознавању њихових еколошких активности.

Представник иницијатора, Дејан Милошевић, заступник Удружења „Први Први На Скали“ најавио је да ће данашње дружење имати својеврсни наставак и да ће током лета бити више дешавања којима се обележава 150 година од открића Крагујевачког слеза.