Клуб градова и општина са повољним пословним окружењем (БФЦ) који постоји у оквиру НАЛЕД-а одржао је другу овогодишњу седницу председништва у згради Окружног начелства, у Крагујевцу. На дневном реду биле су теме које се односе на имовину, инвестиције и просторно планирање.

Град Крагујевац, као пример добре праксе представио је платформу „Буди део плана“ која се реализује у оквиру пројекта „Глас грађана у просторном и урбанистичком планирању“ у сарадњи са НАЛЕД-ом и Географским факултетом.

Платформа „Буди део плана“ омогућава нашим грађанима да се пријаве са изабраном локацијом, улицом и бројем парцеле и да сваки пут када Град Крагујевац буде вршио измене планских докумената у том делу града буду информисани. На тај начин се повећава транспарентност што нам је један од основних циљева у раду – каже Дејан Ружић, заменик градоначелника Крагујевца.

Ружић је истакао да је Крагујевац посебно поносан на чињеницу да је међу првим градовима у Србији добио сертификат града са повољним пословним окружењем. У прилог томе говоре и резултати у последњих осам година који се односе на смањење броја незапослених, привлачење директних инвестиција и брзину издавања дозвола.

Душан Васиљевић, директор за конкурентност и инвестиције у НАЛЕД-у истакао је да су чланице БФЦ клуба градови и општине који примењују најбоље праксе и представљају „моторе локалног економског развоја“ у Србији.

Данас ћемо разговарати и о томе шта се дешава са инвестицијама у Србији, па ћемо на основу статистичких података моћи да упоредимо како напредују градови и општине који су у БФЦ клубу у односу на остатак Србије. Податак који ми имамо је да општине које су у БФЦ клубу имају за око 20% боље резултате и када је реч о износу инвестиција и брзини издавања грађевинских дозвола – казао је Васиљевић и додао да ће данас бити представљене и неке од најнапреднијих апликација које служе за повезивање грађана и локалних самоуправа, како би локалне самоуправе биле још интерактивније и отвореније према грађанима.