Документарном изложбом у Малом ликовном салону Народни музеј Шумадије обележава 75 година од оснивања. Изложба је конципрана као хронолошки пут кроз богату историју музеја, а праћена је мултиимедијалним сегментима и издвојеним догађајима од значаја за установу и музејску делатност у Крагујевцу од њеног оснивања до данас. Аутор изложбе и директор Народног музеја Шумадије Милош Јуришић изложбу је посветио свим прегаоцима који су својим радом и трудом допринели очувању културног наслеђа града Крагујевца и Шумадије.

У последњих пет година поставили смо нове стандарде у области културне и музејске делатности, истакао је Јуришић приликом отварања изложбе. То је потврђено, између осталог и признањем Међународног жирија Форума словенских култура за сталну поставку у Галерији Николе Коке Јанковића. Поред тога, посетиоци су могли да уживају и у новим поставкама у Амиџином конаку, Старој скупштини, Кући Светозара Марковића, Петровој воденици, Конаку кнеза Михаила, подсетио је Јуришић.

Прошле године Народни музеј Шумадије био је иницијатор и носилац програмских активности Дани кнеза Михаила, поводом 200 година од рођења српског владара. Тим поводом урађена је нова мултимедијална тематска поставка отворена на дан рођењ акнеза. Ове године покренућемо иницијативу за обнову дворског комплекса династије Обреновић у оквиру Милошевог венца, најавио је Јуришић.

Ана Петровић чланица Градског већа за културу изразила је уверење да ће ова изложба бити само увод у још успешније године рада Народног музеја Шумадије. Свим успесима и квалитету музејске делатности допринели су запослени у овој установи, чиме су очували углед од његовог оснивања до данас. Сигурна сам да ће се и убудуће, у свим доменима и стручним одељењима неговати и уанпређивати оваква делатност. Овај јубилеј је значајан не само за Крагујевац и Шумадијски округ, већ и за целу Србију, а сви заједно можемо да будемо поносни на овакву установу, казала је Петровић.

Народни музеј Шумадије у Крагујевцу основан је пре 75 година као Обласни музеј – Крагујевац. Кроз историју мењао је називе, надлежности а из њега су настајали и са њим се спајали други музеји. Данас, ова институција културе чуве бројне и значајне експонате који сведоче о прошлости града, Шумадије и Србије.

Стручни сарадници изложбе су Роксанда Алексић, Катарина Бабић, Наташа Николић, Татјана Милосављевић, Бојана Топаловић и Жарко Заграђанин, дизајнирао је Немања Лекић а мултимедијални сегмент урадио Небојша Миленковић, техничку подршку дали су Небојша Мијушковић и Богдан Николић.