Четврта станица путујућег едукативног каравана „На путу кроз родитељство“ била је Крагујевац. Организацију каравана подржала је компанија Роса вода која је више од деценију укључена у различите националне програме Владе Републике Србије и Министарства здравља за стварање бољег окружења за маме, бебе и целу породицу. Учеснике панела који је организован у сали Скупштине града међу којима су били у највећем броју млади родитељи као и будући родитељи, поздравила је Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права

„Задовољство ми је да испред Града Крагујевца поздравим све садашње и будуће родитеље и истакнем да је овај караван велика подршка свима вама и целој заједници на путу кроз родитељство. Данас чинимо све да буде више бракова, родитеља, да буде више деце и више чврстих и стабилних породица и овај пројекат управо доприноси томе“, истакла је Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права.

Крагујевац је град који је пример добре праксе, када је реч о подршци породицама, нарочито породицама са децом. Из градског буџета субвенционише се боравак деце у приватним вртићима са 80% од тржишне цене, сви ученици основних и средњих школа имају право на бесплатан превоз, изграђен је или реконструисан велики број дечијих игралишта и фискултурних сала, није изостала ни финсијска подршка за вантелесну оплодњу за парове који на овај начин покушају да се остваре као родитељи.

Садашње и будуће маме и тате су имале су прилику да од стручњака из области родитељства чују савете како да унапреде свој однос и реше одређене дилеме на свом путу кроз родитељство

Учесници панела су били стручњаци из области родитељства, Јелена Марушић, психолог и оснивач „Компас васпитања“, Миша Стојиљковић, новинар, психолог и аутор емисије и подкаста „Тата ти си луд" и Јасмина Михњак, психолог и уредник родитељског портала „Свет за нас", који су својим саветима оснажили родитеље на њиховом путу кроз родитељство.

Последњих пар деценија, сведоци смо тога да се значајно мењају родне улоге и да је улога очева у одгајању детета све већа,

„Мислим да су родитељи у 21. веку изложени много већим притисцима него што је то било у 20. веку, да буду добри и да не направе ни једну грешку. Идеја је помоћи мамама и татама да без притиска и са што више уживања прођу кроз период раног родитељства и да отворено причамо о свим изазовима који стоје на том путу. Упутство за родитељство не постоји, већ постоји само искуство које се преноси са генерације на генерацију и та искуства нам се активирају несвесно када постанемо родитељи - рекао је Миша Стојиљковић, новинар, психолог и аутора емисије и подкаста „Тата ти си луд".

Кроз панел дискусију и интерактивне радионице психолози су пружили драгоцене увиде и практичне савете свим присутним родитељима, истичући важност подршке и разумевања у овој авантури, званој родитељство.