У сали Ректората Унивирзитета у Крагујевцу, данас је обележено 22 постојања и успешног рада Филолошко-уметничког факултета. У име Града Крагујевца, свечаности су присуствовали Дејан Ружић, заменик градоначелника и Данка Андоновски, шефица Кабинета градоначелника.

Према речима ректора Универзитета, Ненада Филиповића, ФИЛУМ, иако један од најмлађих факултета нашег Универзитета по резултатима је већ достигао остале факултете. Професори и студенти овог факултета активно учествују у културном животу града и део су готово сваке уметничке манифестације у Крагујевцу. Оно што факултету недостаје је зграда која би под једним кровом објединила све одсеке овог факултета, имајући у виду да се настава тренутно изводи на више локација у граду.

За ове намене град је већ определио парцелу иза Економског факултета, казао је Дејан Ружић, заменик градоначелника. Платили смо пројекат зграде који је у ревизији да би се ускладио са новим правилницима који су у међувремену донети. Изградња зграде ФИЛИМ-а планирана је у оквиру државног пројекта „Скок у будућност 2027“. Као прелазно решење, град Крагујевац је уступио ФИЛУМ-у зграду „Ратко Митровић“ на коришћење. Недавно смо добили пројекат, односно грант ЕУ ПРО + за комплетну реконструкцију објекта Друге техничке школе којим је предвиђено да половина тог простора такође буде дата на коришћење ФИЛУМ-у – казао је Ружић.

Декан ФИЛУМ-а, Зоран Комадина с поносом истиче да професори и студенти овог факултета својим активним учешћем и наступима обликују велики део културне сцене града Крагујевца.

Из године у годину приметан је пад интересовања за профиле који школују наставнички кадар, а то је тенденција у целој земљи, али постоје и групе које су стандардно попуњене где је интересовање константно веће од броја слободних места, као што су енглески језик, ликовна уметност, извођачки одсек.

Поводом обележавања годишњице, отворена је онлајн изложба студената и професора ФИЛУМ-а који ће до краја јуна приредити још четири ликовне поставке.