Републички хидрометеоролошки завод Србије упозорава наранџастим метео алармом на грмљавинске непогоде са пљусковима, данас послеподне и увече и то за подручја Расинског, Нишавског, Топличког, Пиротског, Јабланичког и Пчињског управног округа, док је за понедељак 3. јун црвени метео аларм предвиђен за Поморавски, Подунавски, Браничевски, Борски и Зајечарски управни округ. У свим осталим управним окрузима у понедељак се предвиђа наранџасти метеоаларм.

Прогнозира се да ће у понедељак доћи до појаве интезивних пљускова и веће количине падавина за кратко време, крупног града и олујног ветра у области најјачих облачних развоја. С обзиром на најављену прогнозу времена, може се очекивати изазивање бујичних поплава, озбиљних потешкоћа у урбаним срединама (посебно проблеми са кишном канализацијом и кишним колекторима), проблеми у саобраћају и транспорту, одлагање већ планираних пољопривредних активности као и ризик од удара грома, што може довести до проблема у раду свих уређаја који користе електричну енергију, ризика од иницирања појаве ватре, проблема у телекомуникацијама. Могућа је штета на имовини и повређивање људи.

Имајући у виду најављену прогнозу која може да проузрокује велику материјалну штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња, припадници Управe за ванредне ситуације Крагујевац су у циљу предузимања превентивних и оперативних мера од подне на терену и обилазе критичне тачке на територији Шумадијског управног округа, а како би се адекватно реаговало, на спречавању и ублажавању последица од невремена, надлежне градске комуналне службе су у стању приправности.