Кампању „Дечији свет је већи од екрана“ покренула је компанија „Телеком Србија“ чији је циљ да се чује мишљење стручњака о последицама преране и прекомерне употребе екрана код деце у раним годинама њиховог развоја. У оквиру кампање, одржавају се трибине за родитеље, вапитаче и све заинтересоване грађане, у више градова Србије, а једна од трибина одржана је и у Крагујевцу у Позоришту за децу и младе.

Др Ранко Рајовић, шеф Катедре за неуронауке, васпитање и образовање на Педагошком факултету у Копру је истакао значај кретања и физичке активности код деце, чега има све мање због времена које се проводи у коришћењу телефона. Последица тога је доживотно смањење когнитивне способности.

Дете нам је заробљено у виртуалном свету, где се све брзо дешава, стално стижу нове информације, и када изађе у реални свет – њему је све успорено и досадно, и зато се опет враћа у тај лажни свет, обаснио је Рајовић. Уместо да се игра, трчи и скаче, дете гледа у телефон и то доводи до кашњења у говору и кашњења у физичком развоју, упозорава овај стручњак.

Маријана Мирковић, мастер логопед из Завода за психофизиолошке поремећаје и говорну  патологију „Проф. др Цветко Брајовић“ из Београда, указује да је дечији развој најинтензивнији у првих пет година и зато родитељи као најважнији први учитељ своје деце, треба то да имају у виду и да га адекватно стимулишу.

Последњих година се дешава да деца врло рано долазе у додир са мобилним телефонима, мало времена проводе у игри, не развијају фину моторику и то за последицу има озбиљне поремећаје, истакла је Мирковић и апеловала на родитеље да схвате значај овог проблема и примене савете како би децу постакли на оптималан развој.

Трибини је, присуствовала и Данка Андоновски, шефица Кабинета градоначелника Града Крагујевца, том приликом нагласивши важност овог скупа јер су Крагујевчани у могућности да од врхунских стручњака чују чињенице о штетности употребе телефона и сличних уређаја у раном развоју деце.

Веома добро знам колико је тешко родитељима да у овом свету технологије, нађемо баланс и простор за игру, књиге, спорт и здрави развој наше деце, истакла је Андоновски. Овакви догађаји имају посебну „тежину“, додаје Андоновски, јер их организује „Телеком Србија“, компанија чија делатност јесте у области мобилне телефоније, али која на овај начин показује друштвено одговорно пословање и одговорно коришћење дигиталних сервиса.

Својим научним и практичним искуством, на последице раног излагања деце екранима, указала је и доц. др Бојан Дрљан и посебан акценат ставила на савете родитељима да, најпре буду пример свој деци и да у случајевима уочавања првих симптома поремећаја развоја, благовремено реагују и јаве се стручњацима.