Свечаном академијом у сали Ректората Универзитета у Крагујевцу Институт за информационе технологије Крагујевац обележио је пет година постојања и рада. На Академији, присутнима су се обратили в.д. директора Института, др Игор Савељић, ректор Универзитета, проф. др Ненад Филиповић, посебни саветник министарке просвете у Влади РС, проф. др Јанко Самарџић, а у име Града Крагујевца, заменик градоначелника, Дејан Ружић.

У времену када се све врти око информационих технологија треба бити захвалан руководству Универзитета које је пре пет година било визионарски настројено и увидело потребу оснивања овог института како би се младом стручном кадру пружила могућност даљег развијања знања, вештина и умећа. Имајући у виду да је у протеклих пет година Крагујевац постао и центар целог ИТ на нивоу Републике Србије будући да је Државни дејта центар смештен управо овде, као и да смо недавно поставили камен темељац за Иновациони дистрикт који ће бити својеврсни и јединствени пројекат на нивоу целог органа, Институт је ту да заокружи целу причу што се тиче нашег града, рекао је Ружић. Он је истакао да је за Град Крагујевац постојање једног овакав института велика част, али и обавеза да настави да пружа подршку како овој, тако и свим сличним установама.

Пет година је довољан период да се виде опипљиви резултати, а они се огледају у већем броју пројеката из области техничко-технолошких и природних наука, пре свега биомедицине и биомедицинског инжењеринга, казао је ректор Филиповић. Подсетивши да Институт ускоро очекује усељење у нови простор Центара изврсности, он је најавио и да се планира раст броја запослених којих је тренутно око 70 и да ће овде радити преко 200 истраживача. Институт ће бити један од стубова развоја науке на Универзитету у Крагујевцу, а то и јесте била намена његовог оснивања, поручио је Филиповић.

Научни институти су пре свега подржани од стране Министарства науке, док је сврха Министарства просвете да подржи што више високо образованог кадра за ИТ сегмент који је брзорастући и један од најважнијих сегмената Србије данас у науци и привреди, истакао је посебни саветник министарке просвете, проф. др Јанко Самарџић. Овај институт је од изузетног значаја посебно зато што је део Универзитета у Крагујевцу, а фокусира се на информационе технологије у различитим областима друштвено-хуманистичких, техничко-технолошких, природно-математичких и биомедицинских наука. Кроз Институт за информационе технологије млади истраживачи имају прилику да своја истраживања и докторате усмере и буду у контакту и са академском заједницом, али и са стручњацима у овој области, казао је Самарџић.

В.Д. директора Института, др Игор Савељић, каже да као најмлађи члан Универзитета, Институт за информационе технологије Крагујевац може да се похвали тиме што привлачи и запошљава младе људе и научнике који остају да живе и раде у свом граду.