Постављањем успоривача саобраћаја и пратеће вертикалне сигнализације у Улици Димитрија Туцовића, данас су завршени радови на уређењу зоне ОШ „Станислав Сремчевић“. Извођење радова који су иначе део програма рада Савета за безбедност саобраћаја на територији града Крагујевца обављало је ЈКП „Шумадија“, а њихов завршетак су обишли заменик градоначелника, Дејан Ружић и чланица Градског већа за комуналне делатности, Маја Ангеловска.

У сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја Републике Србије Град Крагујевац је током прошле године обезбедио бесплатну техничко-пројектну документацију за уређење зона три основне школе, „Станислав Сремчевић“, „Вук Стефановић Караџић“ и „Драгиша Луковић Шпанац“. Пројектима је предвиђено постављање хоризонталне и вертикалне сигнализације у свим улицама у близини школа ради безбедности свих учесника у саобраћају, а пре свега деце која те улице користе као приступне саобраћајнице до својих школа, рекао је Ружић. Он је најавио да ће ове године део средстава добијених од Агенције за безбедност саобраћаја бити искоришћен за пројектно-техничку документацију за уређење зона још четири школе. План је да у наредних неколико година на овај начин покријемо све зоне школа како бисмо повећали безбедност пре свега наших најмлађих суграђана, поручио је Ружић.

У циљу повећања безбедности деце, Савет за безбедност саобраћаја на територији града Крагујевца спроводи низ активности од којих је део усмерен на едукацију, истакла је Ангеловска, подсетивши да последње две године Град Крагујевац учествује у „Пажљивковој смотри“, највећем едукативном пројекту кроз који деца уче правила безбедног учешћа у саобраћају. Такође, додала је она, битно је и да се саобраћајно окружење прилагоди деци, тако да је други део активности усмерен на унапређење саобраћајне инфраструктуре у зонама школе. Постављањем адекватне саобраћајне сигнализације возаче на време обавештавамо да улазе у зону школе и стварамо услове за безбедно кретање деце. Уређење зона школа је начин да се постигне виши ниво безбедности, али и доказ одговорног односа локалне самоуправе према деци као најугроженијој категорији учесника у саобраћају, нагласила је Ангеловска.

Из Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије наводе да је Крагујевац једна од пет локалних самоуправа у којима је спроведен овај пројекат и истичу да је похвално што је поред оних које је израдила Агенција, Град Крагујевац урадио пројекте саобраћајне сигнализације и за све остале зоне школа.