Представници свих 16 организација/заједница у области вера на територији града Крагујевца који су се пријавили на Јавни конкурс за финансирање/суфинансирање пројеката у 2024. години средствима опредељеним Одлуком о буџету града Крагујевца данас су закључили уговоре. Потписивању уговора присуствова је Мирко Чикириз, председник Комисије за оцењивање и селекцију пројеката по овом Јавном конкурсу.

Ове године издвојили смо 13 милиона динара и наставили стару праксу да ниједан пројекат не одбијемо. Град Крагујевац је изузетно задовољан сарадњом са свим црквама и верским заједницама, а Комисија је реално проценила приоритете и колико коме средстава треба да се додели. Циљ нам је да заједнички учествујемо у светотројичким и госпојинским свечаностима, да подигнемо и обновимо што више црквених објеката и сачувамо теолошко наслеђе, поручио је Чикириз, истакавши да се и туристичка понуда Крагујевца за верски туризам из године у годину унапређује.

Старешина Храма силаска Светог Духа – Старе цркве, протојереј Милић Марковић, изразио је задовољство што у свечаностима које зовемо Градске литије постоји јединство локалне самоуправе и ове цркве и нагласио да ће средства опредељена из буџета Града за пројекат Светотројичке духовне свечаности 2024 бити наменски искоришћена. Тако показујемо колика је вера свих нас и колико смо спремни да се жртвујемо за ближње. У оквиру литијских свечаности у нашој цркви ћемо поред свете литургије и литија организовати и концерте, тако да ће то бити велика свечаност и средства ћемо искористити пре свега у духовне сврхе, али и на радост свих наших суграђана, рекао је протојереј Милић, најавивши да су у плану концерти групе „Легенде“ и Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“.

Организације/заједнице у области вера на територији града Крагујевца ће расподељена средства, између осталог, утрошити на санацију и реконструкцију храмова и парохијских домова, као и уређење црквених порти.