Светски дан добровољних давалаца крви обележава се 14. јуна, као вид подршке и захвалности даваоцима који несебично дају део себе, да би својим здрављем спасили нечији живот.

Поводом овог важног датума који се данас обележава под слоганом „20 година прославе давања – Хвала вам даваоци крви“, у Скупштинској сали Градске управе је приређен пријем за хуманисте и додељено 77 признања грађанима који су крв дали 10, 20, 35, 50, 75 или 100 пута.

У име града Крагујевца, добровољне даваоце и представнике инсититуција је поздравила Јелена Павић, члан Градског већа за здравствену и социјалну заштиту и истакла своје задовољство што има прилику да сведочи неизмерној хуманости добровољних давалаца крви, који су своју хуманост данас крунисали признањима.

Град Крагујевац вам се диви и захваљује што сте својом хуманошћу наш град, по осми пут учинили поносним носиоцем признања „Најхуманији град“. Ово је само потврда су Крагујевчани добри, племенити и епматични људи, високо свесни да крв нема замену, већ да само човек може човеку помоћи. Зато данас цео свет, наша земља и наш град обележавају и славе највеће достигнуће солидарности човека, нагласила је Павић.

Председник Црвеног крста Крагујевац, прим. др Стеван Китанић је, поздрављајући хуманисте истакао да даваоаци крви који су данас били на пријему представљају прави пример и мотивацију младим генерацијама да се придруже и остану трајни чланови ове хумане породице.

Један од добровољних давалаца крви и давалац тромбоцита, Станко Радојичић је до сада дао крв 115 пута, данас је примио признање за сто пута дату крви и апеловао на здраве и хумне суграђане да посете Службу за снабдевање крвљу и крвним продуктима и да помогну. О значају давања тромбоцита који су од изузетне важности за лечење онколошких и хематолошких пацијената, говорила је и Маријана Стојановић, пропагатору болничке Банке крви УКЦ и позвала даваоаце на континуитет у давању крви.

Поред појединачних, данас је додељно и 12 признања „Широко срце“ организацијама, образовним установама и удружењима, који су остварили најбоље резултате у области давалаштва крви током прошле године.