Завичајно удружење „Михаило Петровић“, Ваздухопловно спортско удружење „Крагуј“ и MIND Aviation обележили су данас 140 година од рођења првог српског пилота Михаила Петровића који је поставио темеље српске авијације. Први српски пилот рођен је у Влакчи, где је после обиласка куће у којој је живео приређена свечаност на којој је граду Крагујевцу у знак захвалности на вишегодишњој подршци Завичајном удружењу „Михаило Петровић“, уручена плакета.

Михаило Петровић је први српски официр који је добио звање пилота и имао ту част да изведе и први лет чиме је уткан у историју српског али и светског ваздухопловства, рекао је Марко Јанковић помоћник градоначелника за развој и унапређење локалне самоуправе, који је у име града Крагујевца примио плакету. Аеродром у Нишу носи његово име као и трг у Крагујевцу а надамо се да ће у наредном периоду добити и адекватан споменик. Град ће се и даље својом подршком трудити да име Михаила Петровића остане уткано у име града Крагујевца, поручио је Јанковић.

Аеродром MIND Крагујевац је у част првог српског пилота, ове године први пут био домаћин авио – релија на коме је учествовало 50 авиона. Задовољство је што имамо пилоте из наших крајева којих треба да се сећамо јер тако негујемо нашу историју а Аеродром МИНД Крагујевац на данашњу манифестацију гледа као почетак традиције, рекао је Братислав Милановић, власник и оснивач MIND групе. После отварања аеродрома ово је први већи скуп и задовољство је што је учешће узело 50 летелица, рекао је он, захваливши си војсци и полицији на подршци.

У првом такмичарском делу учествовало је 10 авиона који имају посебне задатке, а њихова прва тачка на рути била је Влакча, затим Ужице, Аранђеловац, Смедеревска Паланка, па преко Церовца слетали су на писту аеродрома, објаснио је Милановић и за следећу годину најавио аеро митинг на коме очекује учешће од 300 до 400 авиона. Аеродром МИНД Крагујевац жели да буде цантар српске авијације и то не само летења, већ центар образовања, науке, развоја и бизниса, туризма, свега онога оно што би један аеродром морао да пружи, а да са друге стране људи из целог света имају прилике да виде нашу прелепу Шумадију из ваздуха, поручио је Милановић.