Пре 25 година 14. јуна 1999. године званично је завршена битка на Кошарама, током које су припадници Војске СР Југославије 67 дана бранили државну границу и спречавали копнену инвазију терористичке ОВК из Албаније на територију Србије. Животе је у борбама изгубило 108 младих војника.

Историја наше отаџбине препуна је примера храбрости људи који су бранили част, огњишта и животе нејаких од напада разних освајача. Од времене неписане и писане историје па до краја 20. века многи знани и незнани јунаци у тешким временима чинили су херојска дела како би ми данас живели у миру и слободи. Њих 108 су наша крв и наша будућност, деца и синови, браћа и молитвеници, рекао је на Комеморативној академији,  изасланик председника Србије и председник Владе Милош Вучевић. Многи од наших бранилаца били су млади регрути који су се нашли у епицентру сукоба који је захтевао надљудску издржљивост и храброст. Хероји са Кошара положили су своје животе ради одбране своје отаџбине и тим чином показали ултимативну љубав према држави и своме роду. Важно је, поручио је Вучевић да сећање на ту годину постане саставни део моралног и духовног система вредности данашњих и будућих генерација.

Комеморативној академији коју је организовао Одбор за неговање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Србије, присуствовали су највише државне званице, представници Војске Србије, свих државних институција, затим Српске православне цркве и других верских заједница, градова и општина, чланови борачких организација и породице погинулих бораца.

У име града Крагујевца Комеморативној академији која се одржала у „МТС дворани“ у Београду, присуствовали су проф. др Анђелка Стојковић, заменица председника Скупштине града Крагујевца и Мирослав Петрашиновић, саветник градоначелника.