Удружење „Шанса за родитељство“ је у Крагујевцу организовало трибину под називом „Разговарајмо о ВТО“, са циљем информисања, едукације и пружања подршке особама које имају проблем са стерилитетом, што и јесте главна мисија овог удружења.

Драгана Крстић из поменутог удружења је истакла да су овакве трибине веома важне, јер се олакашава потенцијалним родитељима да не морају да иду у клинике, заказују консултације и добијају одговоре, већ је управо ово прилика да од изузетних стручњака у овој области, добију адекватне одговоре. Иако у Србији не постоји прецизан Регистар особа са стерилитетом, сматра се да је статистика слична европској, а то значи да сваки шести пар има овај проблем.

Kрагујевацје одабран зато што и на ову трибину и у крагујевачки Центар за ВТО, могу да, из околних општина и суседних градова, дођу парови и појединци заинтересовани за родитељство, објаснила је Крстић.

Према речима проф. др Марије Шорак, руководитељке Центра за биомедицински потпомогнуту оплодњу УКЦ Крагујевац, последњих година расте број парова који се јављају за помоћ стручњацима крагујевачког Центра, о чему говори податак да је од почетка ове године урађено 270 циклуса, што је готово исти број као током  целе протекле године.

Добро је што нам се све више јављају млађи пацијенти. То значи, истиче  проф. др Шорак да на време размишљају о томе зашто не долази до трудноће, а ми можемо да утврдимо који је разлог стерилитета и да им помогнемо да можда и на  једноставнији начин да до трудноће дођу.

У Крагујевац, из различитих разлога и околности, долазе пацијенти из скоро свих крајева Србије, али верујемо да је прошлогодишња успешност нашег Центра од 35 %, један од тих разлога, додала је Шорак.

Трибини су у име града Крагујевца, присуствовале Јелена Павић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту и др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права.

Говорећи о значају ове трибине за грађане Крагујевца, др Дамњановић је истакла да су овакви догађаји значајни и пре периода планирања породице, као облик едукације младих, јер је важно да млади знају да полно преносиве болести могу да допринесу каснијем стерилитету, али и нежељене трудноће и абортуси. Дамњановић је такође нагласила да крагујевачки Дом здравља на овом пољу превенције постиже изузетне резултате и најавила скорашње унапређење мера Града Крагујевца на овом пољу.

Град је већ годинама уназад веома сензибилисан и о овој проблематици отворено говори, а суфинансира и поступак вантелесне оплодње са 250.000 динара. До сада је за ова средства конкурисало око 70 парова, и поносимо се са 11 рођених беба, казала је Дамњановић.

На трибини су говорили и гинеколози проф. др Елиана Гаралејић, др Биљана Арсић, др Биљана Поповић Тодоровић, из Београда, др Бранко Будимировић из Ваљева, као и биолог ИЗЈЗ Крагујевац Александра Димитријевић и Јелена Антић, Крагујевчанка која је процесом ВТО добила девојчицу.