Полагањем венаца крај Споменика 44 словачка војника – припадника 71. аустроугарског пешадијског пукa, у Меморијалном комплексу „Словачко гробље“ обележена je 106. годишњица од стрељања Словака у Крагујевцу. Венце су положили Њ.Е. амбасадор Републике Словачке, Михал Павук, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зоран Антић, члан Градског већа града Крагујевца, Александар Милошевић и Данка Андоновски, шеф Кабинета градоначелника.

Александар Милошевић, члан Градског већа за инвестиције и управљање пројектима истакао је да је  21. јун један од најважнијих датума у историји српско - словачког пријатељства. Крагујевац као град страдалник је поднео бројне жртве и зато знамо да ценимо туђе. Жртва припадника 71. аустроугарског пешадијског пука урезана је у историју нашег града, наше земље и заувек ће остати симбол отпора и борбе за вредности на којима се гради будућност. То што почивају далеко од своје родне куће и вољене земље даје нам обавезу да чувамо поруке које су нам оставили и сваке године шаљемо у свет, поручио је Милошевић.

Њ.Е Михал Павук, амбасадор Републике Словачке у Србији истакао је да веома цени то што град Крагујевац и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања сваке године, на овом месту, организује комеморативну свечаност којом се сећамо словачких војника и негујемо културу сећања. Амбасада Словачке је посебно поносна на то што је Град Тренчин град побратим Крагујевца и што се на тај начин негују и развијају добри и пријатељски односи наша два народа.

Успротивити се тада, у то време, једној великој монархији, на један частан и одговоран и војнички начин јесте нешто што заслужује да буде уписано златним словима на страници наше историје. Ово је део државног програма Владе Републике Србије и ми са дужном пажњом, уз највише државне и војне почасти одајемо пошту нашој словачкој браћи, на исти начин на који наша словачка браћа, у Петражалки и Великом Међеру у Словачкој, чувају спомен на наше војнике и цивиле интернирце, којих је неколико десетина хиљада страдало у аустроугарским логорима – поручио је Зоран Антића, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и захвалио се граду Крагујевцу што у име Владе Републике Србије и Одбора за неговање традиције брине о овом веома важном ратном меморијалу.