Градске финансије су стабилне, град је ликвидан, солвентан, на време измирује своје обавезе и смањује се кредитна задуженост града Крагујевца, рекао је проф. Ненад Станишић, члан Градског већа за финансије, образлажући Одлуку о завршном рачуну буџета града Крагујевца за 2023. годину која је усвојена на данашњем другом редовном скупштинском заседању.

Укупни приходи и примања у прошлој години износили су 10.174.000.000,00 динара што је за седам одсто више у односу на 2022. годину. Укупни расходи и издаци износили су 9.926.000.000,00 са трендом пораста од 13 посто у односу на буџет за 2022. годину. Имајући у виду остварене приходе и расходе, исказани суфицит по завршном рачуну је 247 милиона динара, од чега наменска средства чинe 122 милиона динара, која се углавном односе на трансферисана средства од надлежних министарства за реализацију одређених пројеката и активности на територији Града. Приходе Града чине, највећим делом, и то у износу од  57 процената порез на исплаћене зараде на територији Крагујевца, док је порез на имовину чинио 19 одсто прихода. Издаци у износу од 1.257.000.000,00 динара се односе на ивестиције и увећани су за 13 одсто. Овај ниво инвестирања већи је за 250 милиона у односу на 2022. годину а најзначаjније инвестиције реализоване из буџета у прошлој години су реконструкција Трга војводе Радомира Путника, обнова постојеће и изградња нове путне инфраструктуре, реконструкција водоводне мреже, казао је проф. Станишић. Саставни део Завршног рачуна чини и извештај о кредитној задужености и она износи 13 милиона евра, што је за 10 милиона евра мање у односу на 2020.годину.

На данашњој другој редовној седници Скупштине града Крагујевца усвојенa је и одлука о остваривању права на финансијску помоћ за вантелесну оплодњу за три покушаја вантелесне оплодње, за жене од 45 до 49 година живота, које немају дете и за два покушаја вантелесне оплодње за жене од 45 до 47 година живота које имају једно дете. Разлог за доношење ове одлуке садржан је у потреби да се финансијском подршком и подстицајем града Крагујевца омогући паровима, како брачним, тако и ванбрачним, а који се финансирањем два покушаја вантелесне оплодње нису остварили као родитељи, да повећањем старосне границе код жена на 49 година живота и давањем шансе за још један покушај дођу до жељеног родитељства. С обзиром да постоји одређени број жена заинтересованих за још један покушај вантелесне оплодње, Град је одлучио да својим суграђанкама изађе у сусрет.

Одборници су данас усвојили и више аката из области просторног и урбанистичког планирања и дали сагласност на акте правних лица и органа чији је оснивач Град.

У оквиру тачке из области избора, именовања, постављења и разрешења, одборници градског парламента именовали су више в.д. директора градских предузећа и то Центра за развој услуга социјалне заштите „Кнегиња Љубица“, Катарину Живадиновић, мастер економисту, Јавног предузећа „Урбанизам“ Крагујевац Ивана Станковића, дипл. инжењера грађевинарства и ЈСП „Крагујевац“ Јована Лековића, дипл. машинског инжењера.