У оквиру активности Тима за ментално здравље младих који је формиран са намером за успостављање и унапређење сарадње у области развоја и спровођења омладинске политике и активности усмерених на ментално здравље младих у локалној заједници, Град Крагујевац је данас са релевантним институцијама и удружењима потписао Споразум о сарадњи.

Основни циљ овог споразума је да кроз различите радионице, едукације, индивидуална и групна саветовања и сличне активности унапређује ментално здравље младих. Он је од изузетног значаја јер ће јачањем међусекторске сарадње, заједничком реализацијом програма и пројеката и формирањем мреже подршке допринети менталном здрављу младих у нашем граду, казала је Јелена Павић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту и координаторка Тима за ментално здравље младих, која је у име Града потписала Споразум. Она је захвалила институцијама и удружењима потписницима на ангажованости и поручила да ће Град наставити да их подржава јер су млади наша будућност.

Тема менталног здравља младих покренута је у оквиру пројекта “Унапређење менталног здравља младих - координацијa локалних и националних актера 1.0” у 10 локалних самоуправа. Пројекат под покровитељством Министарства туризма и омладине Републике Србије спроводе Национална асоцијација канцеларија за младе, Омладински савез удружења - ОПЕНС, Национална асоцијација практичара/ки омладинског рада - НАПОР, Кровна организација младих Србије и Савез извиђача Србије.

Представници ових организација истичу да им је циљ да кроз повезивање и међусобну сарадњу различитих актера који се баве менталним здрављем унапреде програме и услуге који постоје или се развијају како би подршка младима била доступна. Према њиховим речима највећи проблем представља то што млади избегавају формалне институције и потребно је најпре им приступити на неформалан начин да би их потом упутили службама које могу да им помогну.

Споразум су са Градом потписали Универзитет у Крагујевцу, Дом здравља, Глобал интегративни центар, Центар за породични смештај и усвојење Крагујевац, Центар за развој услуга социјалне заштите „Кнегиња Љубица“, Школска управа, Црвени крст Крагујевац, Удружење љубитеља девете уметности „Свет стрипа“ и Удружење „Енграм“. Они оцењују да ће младима који обраћање институцијама и тражење помоћи доживљавају као своју слабост и плаше се стигматизације и осуде друштва овај споразум помоћи да такве установе постану доступније и отвореније.