Изградња железничке пруге Собовица – Лужнице - крак Баточина и даљи кораци пред почетак припремних радова у оквиру Прве фазе, била је тема састанка који је данас са представницима ЈП „Инфраструктуре железнице Србије“, ималаца јавних овлашћења и надлежних градских управа, одржао Александар Милошевић, члан Градског већа за инвестиције и управљање пројектима.

После добијене сагласности Ревизионе комисије Министарства грађевине, ЈП „Инфраструктура железница Србије“ је уговорило пројектовање и извођење радова, а данас је и поднет захтев за добијање грађевинске дозволе за почетак припремних радова изградње првих пет километара железничке пруге. Прва фаза припремних радова изводиће се на релацији Цветојевац - Нови Милановац, рекао је Милошевић.

Пројекат изградње нове железничке пруге Собовица – Лужнице – крак Баточина у дужини од 13,8 км, Влада Републике Србије прогласила је пројектом од посебног значаја и све активности наставак су договора за инфраструктурно опремање, отварање нових погона и индустријске зоне који су постигнути током посете председника Александра Вучића МАЈНД Парку, подсетио је он и додао да је градоначелник Крагујевца Никола Дашић 2022. године поднео иницијативу Министарству грађевине и писмо о намерама компанија Сименс и Мајнд након чега је настављен поступак пројектовања и будућег уговарања радова на овом јако значајном пројекту. На овом простору се налази преко седам производних погона и пратећи објекти у којима ради преко 2500 радника. Осим за транспорт материјала, сировина и готових производа, пруга ће касније бити намењена и превозу путника из оба правца, што ће допринети развоју радне зоне Мајнд парка, града Крагујевца али и Републике Србије.

Припремне радове финансира ЈП „Инфраструктуре железнице Србије“ које је под ингеренцијом Министарства грађевине Владе РС, а град Крагујевац је имао обавезу да донесе плански акт и уради експропријацију, која је завршена, рекао је Милошевић у проценту од 95 одсто од укупног броја парцела.