Републички хидрометеоролошки завод, за подручје Србије издао је упозорење на високе температуре 30. јуна и 1. јула 2024. године, као и упозорење на непогоде за 1. и 2. јул. 2024. године када се очекује нестабилно време са интензивнијим пљусковима са грмљавином, јаким и олујним ветром у зони пљуска и локалном појавом града. РХМЗ напомиње да је тачну локацију стварања, премештања и јачину самих непогода унапред тешко одредити и да ће се за конкретне локације издавати хитна упозорења један до два часа унапред.

Наранџасто упозорење издато је за недељу 30.јун и понедељак 1. јул, када ће се максимална температура због прилива топлог ваздуха са севера Африке, кретати од 32 до 37 степени Целзијусових, уз тропске ноћи у урбаним срединама.

С обзиром на прогнозу која најављује топлотни талас а предвиђа и нестабилно време уз интензивније пљускове са грмљавином, јаким и олујним ветром и локалном појавом града, треба бити врло обазрив, свестан ризика, редовно се информисати о детаљима очекиваних метеоролошких услова и пратити савете надлежних државних служби.

Управа за ванредне ситуације Крагујевац, апелује на грађане да се придржавају упозорења и слушају упутства надлежних служби, које ће од сутра поподне бити у стању приправности.