Др Снежана Живановић Катић, чланица Градског већа за равномерни и одрживи развој села и града уручила је данас решења за подстицајна средства у пољопривреди. У 2024. години из буџета града издвојено је 80 милиона динара за подстицајне мере и субвенције пољопривредним произвођачима у висини од 30% до 100% од вредности инвестиције. За 458 решења колико је и поднето захтева до сада, утрошено је 54 милиона из аграрног буџета. Конкурси и јавни позиви ће бити отворени до утрошка средстава, а из Одeљења за пољопривреду, рурални развој и робне резерве очекују да око хиљаду домаћинстава добије подстицајна средства за неки од девет јавних позива.

Град Крагујевац је почетком маја расписао јавнe позивe за подстицај из области пољопривреде и то за набавку трактора, прикључну тракторску механизацију, за пластенике, подизање вишегодишњих засада воћака, опрему за наводњавање, за набавку приплодних грла говеда, оваца и свиња, за опрему у сточарству, за опрему у пчеларству, регрес за репродуктивни материјал и регрес за осигурање усева и плодова, каже др Снежана Живановић Катић, чланица Градског већа истичући да је до сада поднето 458 захтева од којих је нешто више од 250 за куповину нових трактора и прикључне механизације које град субвенционише са 600 хиљада динара по газдинству.

Данас је уручено 46 таквих уговора, а др Живановић Катић је овај подстицај оценила јединственим јер бесповратним средствима, Град пружа велику помоћ пољопривредницима. Поред механизације, крагујевачки пољопривредници су аплицирали за опрему у сточарству и пчеларству, куповину приплодних грла. Убудуће ћемо посебно апеловати на пољопривреднике да осигурају своја домаћинства и усеве, будући да нестабилне временске прилике наносе штету пољопривредним културама. Осигурање је једини начин да се пољопривредно домаћинство заштити од губитка плодова и усева, казала је Живановић Катић и изразивши наду да ће аграрни буџет наредних година бити већи.