За најбоље ученике основних школа из побратимског града Питештија који у оквиру традиционалне летње размене два побратимска града, бораве у Крагујевцу и њихове пратиоце, Душан Алексић, члан Градског већа за образовање организовао је пријем у згради Градске управе.

Сарадња са побратимским градом Питештијем пре више од пола века почела је разменом ђака и има најдужу традицију која се затим проширила и на друге области а то је учврстило везе наша два града. Након паузе од две године због Ковид пандемије наставили смо сарадњу и док су ученици из Питештија у Крагујевцу, наша бораве у Румунији, казао је Алексић, члан Градског већа. Алексић је на пријему гостима говорио о културно историјском наслеђу Крагујевца и истакао да је развијајући се кроз историју, данас постао модеран град, универзитетски центар са 12 факултета а отворене су и студије на енглеском језику. Будући да је Крагујевац отворен град, позвао их је да након завршеног средњег образовања своје школовање наставе у овде.

Дину Дануц, представник града Питештија каже да градови имају доста сличности, људи су срдачни и гостољубиви. Такав утисак имају и ученици и сигуран сам да ће им боравак у Крагујевцу и на Златибору остати у најлепшем сећању.

У оквиру летње размене ове године у Крагујевац су допутовала 23 ученика из Питештија са својим професоркама и представником града и сутра одлазе на пет дана на Златибор, док су крагујевачки ученици рано јутрос отпутовали у побратимски град а затим ће на Црно море. Најбољи ђаци два побратимска града сусрешће се и упознати на пријему у градској кући у Питештију последњег дана овогодишње летње размене.