На овогодишњем конкурсу Министарства културе „Градови у фокусу“ град Крагујевац добио је средства за пројекат „Очување културног идентитета прве престонице модерне Србије“ у оквиру кога је предвиђена санација зграде Старе скупштине. Министарство културе одобрило је средства у износу од 4.350.000,00 динара, а у Влади Србије Уговор је са министром Николом Селаковићем, потписао градоначелник Крагујевца Никола Дашић.

Он је овом приликом изразио захвалност Министарству културе што конкурсом „Градови у фокусу“ пружа подршку граду Крагујевцу, а посебно мањим градовима и општинама са мањим буџетима којима је овакав вид подршке још значајнији. Средства у износу од 4.350.000,00 динара значе граду Крагујевцу јер ће нам помоћи да реновирамо наше културно добро, стару Милошеву, прву српску Скупштину, рекао је Дашић.

Зграда Старе скупштине, подигнута је 1859. године у порти Старе цркве, на десној обали Лепенице, у комплексу Милошевог венца. Као центар политичког живота, ово здање има велики историјски и културни значај за Крагујевац и данас је, поред осталог, место где се одржавају важни догађаји попут Сретењске академије и Свечане седнице Скупштине града поводом Ђурђевдана – Дана града. Зграда Старе скупштине, у којој је одржано више од 30 скупштинских заседања, укључујући и ону на којој су прочитане одлуке Берлинског конгреса, утврђена је за споменик културе од великог значаја 1979. године.

Иначе, министар Никола Селаковић, данас је потписао Уговоре са 14 јединица локалне самоуправе, а ове године право да реализују своје предлоге пројеката, који се углавном односе на реновирање, адаптацију, реконструкцију објеката културе, остварило је њих 47.

Министарство културе је ове године за конкурс „Градови у фокусу“ определио средства у износу од 350 милиона динара, а од 2016. године, од када је конкурс започет, до данас за различите пројекте издвојено је укупно 1.657.000.000,00 динара. Из године у годину локалне самоуправе у Србији, са изузетком Београда и Новог Сада, који немају право учешћа на овом конкурсу, конкуришу са програмима који су углавном концентрисани на ревитализацију објеката културне инфраструктуре.