На другој редовној седници Окружног штаба за ванредне ситуације Шумадијског управног округа разматрано је тренутно стање водоснабдевања становништва на подручју Шумадијског округа и упућен апел становништву да рационализује потрошњу воде иако су залихе на акумулацијама са којих се град снабдева водом довољне у овом тренутку.

Што се тиче града Креагујевца, снабдевање водом је уредно. Добили смо уверавања од стране ЈКП „Водовод и канализација“ да воде има за годину дана, међутим без обзира на то, упутили смо апел становништву да рационализује потрошњу воде. У неким селима и приградским насељима у околини Крагујевца спорадично има несташица воде, па им град допрема воду. За претходних шест дана допремљено је 65 цистерни пијаће воде – казла је Биљана Илић Стошић, начелница Шумадијског управног округа и додала, да када је реч о осталим општинама у округу, тренутно имамо рестрикцију воде у две општине, у Рачи и Тополи где се становништву такође допрема пијаћа вода.

Што се тиче залиха, Гружа је напуњена са 60%, а акумулација Грошница са 40%. Те количине воде нам дају довољно снабдевање града водом за наредних годину дана. Квалитет воде се контролише свакодневно на производним погонима од стране стручних лабораторија и од стране Института за јавно здравље града Крагујевца – казао је Горан Гавриловић из ЈКП „Водовод и канализација“.

На седници је разматрано и стање здравствене заштите људи и животиња, заразних болести и здравствене исправности хране и воде на подручју округа.

Институт за јавно здравље редовно прати актуелну епидемиолошку ситуацију на подручју Шумадијског управног округа. Пре свега, пажња се у овом периоду обраћа на цревне инфекције и ситуација је по том питању добра. Имамо и око 20 случајева особа које су позитивне на ковид – казао је Небојша Ранковић, директор Института за јавно здравље Крагујевац.

На седници је анализирана припремљеност за одбрану од пожара на отвореном и шумских пожара, а Штаб је упутио и апел грађанима да не пале ватру на отвоеном.