Представници Удружења за помоћ породицама са децом и младима са аутизмом и Удружења „Даун“ Крагујевац и др Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права посетили су Центар за пружање услуга социјалне заштите „Зрачак“ из Чачка где су им домаћини били Ана Јаковљевић директорка Центра и Владан Милић, заменик градоначелника Града Чачка.

Повод за ову посету била је размена искустава и примера добре праксе са колегама из Чачка, у сусрет отварању Клуба за младе са аутизмом у Крагујевцу. Овом приликом договорена је и будућа сарадња као и заједнички наступ пред донаторима, када је реч о аплицирању за будуће пројекте.

Ова посета нам је пуно значила.  Центар „Зрачак“ је основан 2013. године и тренутно има велики број корисника у дневним боравцима. Поред дневних боравака, имају садржаје који итекако доприносе бољој инклузији, бољем прихватању и третману различитих врста инвалидитета, имају фискултурну салу, инклузивне справе, просторију са хидромасажним кадама, сензорну собу, музичку собу, специјализовано комби возило, а Град Чачак подржава рад овог Центра – каже др Гордана Дамњановић и додаје да су приликом ове посете са својим домаћинима обишли и шеталиште Цветњак поред реке Мораве које је прилагођено потребама особа са инвалидитетом.

Овом приликом договорено је потписивање Споразума о сарадњи између удружења из Чачка и Крагујевца који ће обезбедити размену примера добрих пракси, унапређење услуга из области социјалне заштите као и могућност да заједнички конкуришу за подршку пројектима.

Иначе, Град Крагујевац је обезбедио простор Удружења за помоћ породицама са децом и младима са аутизмом у коме ће почети са радом Клуб за младе са аутизмом. Простор је тренутно у фази опремања и налази се у насељу Ердоглија. Такође је обезбеђен и простор у насељу Аеродром Удружењу „Даун“ Kрагујевац у коме је почео са радом први кафић у коме послужују особе са Дауновим синдромом. Примери добре праксе из Чачка свакако ће бити корисни за оба крагујевачка удружења посебно с обзиром на то да развијају нове услуге.