Министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа Републике Србије с дијаспором, Ђорђе Милићевић у пратњи својих домаћина, Ивице Момчиловића, председника Скупштине града Крагујевца и Стефана Никезића, члана Градског већа, посетио је Шаховски камп у Крагујевцу за младе из дијаспоре и региона. Шаховски камп у Крагујевцу окупио је 110 младих из 14 земаља који су осим вештина играња шаха, упознали знаменитости града Крагујевца, и кроз дружење са вршњацима учили српски језик, српску историју и традицију.

Ви знате да када дођете у Србију ја вам никада не кажем добродошли, јер  када дођете у Србију, ви сте овде свој на своме и ми смо исти народ. И имам за вас само једну молбу, да никада не заборавите наш језик, да не заборавите нашу ћирилицу, да вредно учите, да градите мостове пријатељства са вршњацима у земљама у којима тренутно живите и да онда када завршите школовање размислите да то своје знање искористите овде, у Србији – поручио је министар Ђорђе Милићевић учесницима Шаховског кампа који се одржава у хотелу „Крагујевац“.

Иначе, уз подршку Владе Републике Србије и уз координацију Кабинета министра без портфеља задуженог за координацију активности и мера у области односа Републике Србије с дијаспором, ове године у Србији су организована 22 тематска летња кампа у 18 локалних самоуправа кроз које ће проћи 5000 младих из региона и дијаспоре.

Председник Скупштине града Крагујевца, Ивица Момчиловић изразио је задовољство због тога што је Крагујевац домаћин једног од тематских кампова који је окупио младе из чак 14 земаља. Осим звука повлачења фигура по шаховским таблама, у кампу се могу чити различити језици, али понајвише српски.

Чини ми се да је Крагујевац право место где ови малишани треба да дођу како би се упознали са српском историјом, културом и традицијом јер је Крагујевац нуклеус модерне српске државе, место где је она настала. Ми ћемо као град аплицирати и наредне године да будемо домаћин још једног оваквог кампа јер желимо да будемо активни учесници повезивања младих из дијаспоре са својом матицом – казао је Момчиловић.