Канцеларија за дуално образовање и Национални оквир квалификација данас је у Крагујевцу привредницима и школама са територије Шумадијског и Рашког управног округа представила конкурс за доделу бесповратних средстава у школској 2024/2025. години везан за дуално образовање. Конкурси се односе на ученике који се школују на дуалним образовним профилима за дефицитарна занимања и на послодавце за субвенционисање дела накнаде за учење кроз рад.

Крагујевац је град богате индустријске традиције и место где је пре 170 година зачето дуално образовање у Србији и од тада до данас наш образовни систем је прошао кроз бројне реформе, рекао је градоначелник Никола Дашић. Кроз дуално образовање створили смо камен темељац за нове инвестиције. Иностране компаније захваљујући оваквом образовном систему могу да пронађу одговарајућу радну снагу. С друге стране, млади ће стећи нове вештине и знања чиме ће лакше доћи до посла, а кроз тај приступ ће помоћи и својим послодавцима да примене своје вештине чиме ће се развити бизнис и све што носи економске темеље ове земље, казао је Дашић.

Град Крагујевац је дугогодишњи партнер у развоју дуалног образовања, како на нивоу средњег тако и на нивоу високог образовања. Данас промовишемо услове три конкурса за које је Влада РС и Министарство привреде определило 98 милиона динара које ћемо равноправно расподелити ученицима и привредницима, истакла је проф. др Габријела Грујић, в.д. директора Канцеларије за дуално образовање и Национални оквир квалификација.

Први конкурс се односи на стипендирање ученика који су се определили за дефицитарна занимања, а која смо за ову годину мапирали са партнерима, Привредном комором Србије, Министарством привреде и Националном службом за запошљавање, а њих је 28 у трогодишњем и четворогодишњем школовању. Ученици, а њих је 1800 који су се определили за дефицитарна занимања добијаће 5000 динара на деветомесечном нивоу преко загарантоване суме која је 70% од минималне цене рада коју даје привреда током  целог циклуса свог школовања. Ова значајна подршка донеће велике бенефите и привредницима, како микро и малим предузећима тако и средњим предузећима која су већ дуго година у дуалном систему образовања. Сваки профил дуалног образовања за који су се определили поседује стандард и имају осигуран квалитет образовања на који могу да рачунају приликом запошљавања. Овај конкурс траје до 20. октобра.

Други конкурс односи се на подршку привреди, микро и малим предузећима која са ученицима друге године школовања потписују уговоре о учењу кроз рад. Микро и мала предузећа  држава ће субвенционисати до 50% за све ученике који су се ове године определили за дефицитарна занимања. Конкурс траје до 10. октобра, објаснила је проф. др Грујић.

Што се тиче трећег конкурса, уз подршку Министарства привреде и Владе РС опредељено је 50 милиона динара за микро, мала и средња предузећа намењена свим ученицима дуалног образовања у завршним разредима и инструкторима који доприносе да млади имају интеграцију и стекну функционално знање како би на тржиште рада изашли спремни. Конкурс ће трајати до 12. септембра. Надамо се, поручила је проф. др Габријела Грујић да ће сва средства које је Влада РС определила  бити успешно реализована чиме ћемо показати  да смо на добром путу и да једна здрава платформа, која образује ученике за тржиште 21. века, може да подржи већину предузећа која желе да учествују у систему.