Министарство заштите животне средине огласило је Јавни увид и Јавну расправу о Нацрту уредбе о проглашењу и студији заштите предела изузетних одлика „Планина Рудник“.

Подручје које се предлаже за заштиту обухвата средишњи, најочуванији део планине Рудник и чини просторну целину која се одликује изразитом биолошком разноврсношћу и значајним геоморфолошким, геолошким, хидрогеолошким, хидролошким и климатским феноменима, као и карактеристичном физиономијом пејзажа, али и присуством различитих облика традиционалног, изворног начина живота и богатог културно-историјског и духовног наслеђа.

Укупна површина предела изузетних одлика „Планина Рудник” износи 10.019,80 ha. Према структури површине катастарских општина у заштићеном подручју по власништву, су у државној својини 57,16%, приватној 34,66%, црквеној 6,52% и јавној 1,51% , односно у другим облицима власништва 0,15%. На подручју предела изузетних одлика „Планина Рудник” установљавају се режими заштите I (првог), II (другог) и III (трећег) степена.

Јавни увид о Нацрту уредбе о проглашењу и студији заштите предела изузетних одлика „Планина Рудник”, почео је данас 28. августа и траје наредних 20 дана, до 16. септембра 2024. године.

Нацрт уредбе о проглашењу Предела изузетних одлика „Планина Рудник” и Студија заштите са картографском документацијом изложени су на јавни увид сваког радног дана од 1000 до 1300 часова у просторијама Министарства заштите животне средине, Београд, Омладинских бригада 1, соба 668 и Завода за заштиту природе Србије, Београд, Јапанска 35, као и на сајту Министарства заштите животне средине и Завода за заштиту природе Србије.

Физичка и правна лица могу у току трајања јавног увида, закључно са 16. септембром 2024. године, доставити у писаној форми примедбе на документа о заштити Министарству заштите животне средине:

• поштом или на писарницу, са назнаком ПИО „ПЛАНИНА РУДНИК” – Јавни увид о заштити,
  • електронским путем на e-mail адресу doslic@eko.gov.rs

Јавна расправа о документима о заштити у Крагујевцу биће одржана 12. септембра са почетком у 10.00 часова у Скупштинској сали зграде Градске управе града. У оквиру јавне расправе биће разматране примедбе физичких и представника правних лица који су поднели примедбе у писаном облику у току трајања јавног увида.

ЛИНК обавештења о јавном увиду и јавној расправи о Нацрту уредбе о проглашењу и Студији заштите Предела изузетних одлика „Планина Рудник”