За најбоље ученике крагујевачких основних школа који су учествовали у традиционалној летњој размени између побратимских градова Крагујевца и Питештија, у згради Градске управе уприличен је свечани пријем. Заједно са својим пратиоцима, деца су члану Градског већа за образовање, Душану Алексићу, који их је поздравио у име Града Крагујевца, пренела утиске из Румуније.

Пријатељство између градова Крагујевца и Питештија траје од 1971. године и сарадња се започела управо  разменом ученика, да би касније прерасла у братимљење. Размена је била прекинута само на кратко, у време короне, а подразумева посету Питештију и једном граду на Ценом мору, док су њихова деца, у узвратној посети посетила Крагујевац и боравила на једној од наших најлепших планина, Златибору – казао је Алексић и додао да групе ученика који учествују у размени чине најбољи основци, седмог и осмог разреда и да је ово путовање једна врста награде и признања за њихов успех.

Ученици из Крагујевца су боравили пет дана у Питештију где су посетили више културно-историјских знаменитости града и околине, а исто толико дана су уживали на Црном мору, у месту Вама Веке. Поред прилике да се ближе упознају са културом и обичајима друге земље деца су на овом путовању стекла нове пријатеље и искуства. Пре повратка за Крагујевац, у циљу међусобног упознавања и размене утисака, градоначелник Питештија је организовао пријем и сусрет учесника размене наша два града.

Учитељ Саша Чомић из ОШ „Трећи крагујевачки батаљон“ који је у Румунији боравио као пратилац ученика из Крагујевца истакао је да он, као и његови ученици из Румуније носе лепе утиске и да што више деце из Крагујевца треба да посети наш побратимски град Питешти чије су лепоте и гостопримство постале део неизбрисивих успомена генерација Крагујевчана.