Шумадијски сајам пољопривреде, престижна манифестација коју Шумадија сајам под покровитељством Града Крагујевца организује већ пуне две деценије, у присуству бројних излагача, посетилаца, градских, државних и дипломатских званичника, као и државне секретарке у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, Ливије Павићевић, данас је свечано отворио градоначелник Никола Дашић.

Част ми је што смо се окупили да прославимо значајан јубилеј, двадесетогодишњицу оснивања великог регионалног сајма у Шумадији, Сајма пољопривреде. Наша Шумадија позната је по доброј и плодној земљи, али пре свега по квалитетним, поштеним и вредним домаћинима који су успели да очувају дугу и богату традицију пољопривреде. Још давних дана када је кнез овде стварао модерну Србију и основао институције у нашем граду, посебним нас је чинио пре свега шумадијски домаћин. Крагујевац, град индустрије, који је у међувремену постао град шинских возила, а данас и град ИТ индустрије, у исто време негује своју везу са природом и највише воли своје пољопривредне произвођаче и традицију коју гаји, рекао је градоначелник Дашић. Данас пољопривредом не можемо да се бавимо као некада, већ како наука и струка налажу и управо ово јесте место где можемо да видимо новине и разменимо искуства. Сајам пољопривреде је бољи, већи и лепши него икада и надам се да ћемо се следеће године окупити у још већем броју са жељом да пољопривреда цвета, а села буду све насељенија, поручио је Дашић.

Овакве манифестације су значајне за пољопривреднике, али и домаће и стране инвеститоре, јер им пружају прилику да се упознају са потенцијалима за сарадњу и најновијим достигнућима у области аграра, казала је државна секретарка, Ливија Павићевић. Истичући значај пољопривреде за економски и рурални развој, она је нагласила да Србија мора да гледа у будућност и прати глобалне трендове јер су промене у овом сектору брзе и честе. Најважније је да држава, пољопривредни произвођачи, извозници, институти, пољопривредни факултети и компаније буду део истог тима и да једни у другима виде савезнике и партнере. Управо је овај сајам изванредна прилика да се све заинтересоване стране повежу и будућом сарадњом допринесу развоју аграра у Србији, оценила је Павићевић и поручила да ће Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде наставити да сарађује са свима јер је то у интересу и државе и пољопривредника.

Пре две деценије почели смо скромно, без искуства, али са великом вољом да учимо и растемо и дошли до тренутка када стојимо раме уз раме са највећима у овом послу, истакао је Александар Штајн, директор Шумадија сајма, додавши да је ово велики дан за Шумадија сајам. Поред обележавања 20 година постојања Сајма пољопривреде, посебно сам поносан на потписивање Меморандума о сарадњи са Новосадским сајмом, организатором највеће пољопривредне манифестације не само у Србији, већ у овом делу Европе, нагласио је он. Уз подсећање да и Шумадија сајам следеће године обележава 20 година постојања, а да њиховим пословним успесима знатно доприноси разумевање и подршка оснивача и покровитеља, Града Крагујевца, Штајн је захвалио свим излагачима који 20 година бирају Сајам пољопривреде у Крагујевцу као место на коме вреди представити своје производе и услуге.