У оквиру пројекта „Допринос енергетској транзицији кроз модернизацију система грејања на територији града Крагујевца“ који локална самоуправа реализује у сарадњи са Министарством заштите животне средине, у згради Градске управе данас је додељено 118 уговора суграђанима који су добили субвенцију за набавку котлова на гас и пелет.

Трећу годину за редом Град Крагујевац у сарадњи са ресорним министарством подржава замену котлова у циљу смањења загађења ваздуха пореклом из индивидуалних извора, рекао је Дејан Ружић, заменик градоначелника Крагујевца, који је у име Града грађанима уручио уговоре. Трећи пут, додао је он, издвајамо значајна средства која у просеку износе девет милиона динара од чега седам милиона даје Министарство заштите животне средине, а два обезбеђује Град.

Ружић је навео да се на јавни позив за учешће грађана за доделу бесповратних средстава за спровођење пројекта смањења загађења ваздуха пореклом из индивидуалних извора у 2024. години на територији града Крагујевца пријавило преко 400 заинтересованих грађана, а након оцене исправности документације и бодовања направљена је ранг листа на основу које је њих 118 добило субвенцију. Субвенција покрива до 50 посто износа потребног за замену котла, а од укупно 118 крајњих корисника 99 се одлучило за котлове на гас, а 19 за котлове на пелет.

Ово је значајна мера јер осетно доприноси смањењу загађења ваздуха који сви грађани Крагујевца дишу, нагласио је Ружић, поручивши да ће је Град подржавати и у наредним годинама и подсетивши да је у претходне три године укупно 353 Крагујевчана добило субвенције у укупном износу од око 27 милиона динара.