Град Крагујевац је и ове године добитник признања за унапређење приступачности културних садржаја, коју додељује Заштитник грађана у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО). Реч је о признању јединицама локалних самоправа за допринос развоју свих облика приступачности у својим срединама за претходну годину, које Заштитних грађана додељује осму годину заредом, а град Крагујевац је ово признање добио четврти пут.

Представнике градова и општина, добитнике овогодишњег признања на свечаности у Палати Србије, поздравли су Заштитник грађана Зоран Пашалић и заменик генералног секретара СКГО Марко Томашевић, а делегацију града Крагујевца чинили су заменица председника Скупштине града проф. др Анђелка Стојковић, помоћница градоначелника др Гордана Дамњановић, извршни директор Форума младих са инвалидитетом Владимир Марковић и секретар Окружне организације Савеза слепих Србије – Крагујевац, Ана Радаковић.

Тим експерата који је оцењивао приступачност, одлучио је да ове године награду добије Галерија Николе Коке Јанковића за три инклузивне изложбе, на којима су поред присуства тумачи знаковног језика, сви експонати и брошуре имале и Брајево писмо и постављене тактилне стазе. Иницијатива за организовање садржаја у култури који ће бити приступачни особама са инвалидитетом потекла је од њих самих и њихових удружења, Форума младих са инвалидитетом, Окружне организације Савеза слепих Србије – Крагујевац, а допринос дало је и Удружење тумача знаковног језика „Једро“ и друге организације особа са инвалидитеом због чега је ово признање за град Крагујевац обавезујуће, истакла је др Дамњановић.

Град ће наставити да излази у сусрет потребама особа са инвалидитетом неодустајањем од свеопште приступачности. То ће и даље чинити кроз укидање баријера, постављањем косих равни за приступ главним саобраћајницама, али посебно садржајима у култури, као насушне потребе сваког појединца, а како би они били инклузивни и у којима би уживали сви наши суграђани. Истичући изузетну сарадњу и разумевање ресорне чланице Градског већа за културу, Дамњановић је навела да се концепт свеопште приступачности неостварује само кроз краткотрајне пројекте, већ је намера града Крагујевца да буде реализован у свим културним и другим садржајима у граду.

Поред Крагујевца добитници признања су град Пирот за унапређење приступачности објеката и услуга у области спорта и туризма и општина Свилајнац за унапређење приступачности јавних простора.