На првој конститутивној седници чланови Привредног савета града Крагујевца, изабрали су председника и то из редова привреде Ненада Цветковића, сувласника компаније „GOMMA Line“ којa се бави производњом аутокомпоненти и делова за аутомобилску индустрију, док је његов заменик члан Градског већа за привреду Радомир Ерић.

Председавање Привредним саветом за мене је част, јер сам рођен, школовао сам се и више од 30 година се бавим привредном делатношћу у овом граду, рекао је Цветковић, истичући неопходност постојања једног оваквог тела. Имајући у виду да је раније учествовао у његовом раду, он је изразио је намеру и жељу да данас конституисани Привредни савет града Крагујевца ради ефикасније и боље него што су то радили претходни. Својим искуством могао би да помогном раду савета, а надам се да ћемо са идејама, предлозима и сугестијама привредника кроз дијалог са људима који воде локалну заједницу и регионалне инсититуције, идентификовати проблеме и добре ствари са којима се сусрећемо, и покушати да за опште добро, направимо бољу привредну климу у нашем граду, поручио је.

Град Крагујевац се труди да са свим привредним субјектима негује партнерски и пријатељски однос, јер без јаке привреде нема ни јаког града, и обрнуто, рекао је Дејан Ружић, заменик градоначелника. Функционисање овог тела је битно због двосмерне комуникације која ће нам омогућити да од значајних привредних субјекта чујемо шта је то што локална самоуправа треба да уради како бисмо створили добар пословни амбијент, омогућили даљи развој привреде у нашем граду и нова радна места. За подршку привреди, Крагујевац је препознат као град са наефикаснијом администрацијом јер привредни субјекти брзо добијају неопходне дозволе и сагласности, али је и пример добре праксе када је реч о подстицајним мерама, најпре намењене женама предузетницама и предузећима која већ постоје, у чему смо пионири у Србији. Срећни смо што живимо у граду који има јаку привреду, чему сведочи и смањење броја незапослених на значајном нивоу, а то ћемо наставити да радимо и у наредном периоду, казао је Ружић.

На данашњој седници Привредног савета у чијем су саставу и представници Универзитета, Националне службе за запошљавање, Регионалне привредне коморе, Регионалне агенције за економски развој и други усвојен је, поред осталог, Пословник о раду овог тела, План комуникације и анализирана привреда града Крагујевца.

Према подацима Агенције за привредне регистре, укупан број активних привредних друштава на територији града Крагујевца у 2023. години је 1.942, што чини 67% укупно активних привредних субјеката у Шумадијској области. Број предузетника у истом периоду је 9.028, што чини 68% укупног броја предузетника у Шумадијској области. По делатностима, највећи број предузећа послује у секторима прерађивачке индустрије и трговине, док у структури локалне привреде према величини доминирају микро и мала предузећа.

Према подацима за јун 2024. године незапосленост у граду Крагујевцу је 10.955 лица, што је имајући у виду податке Националне службе за запошљавање, на основу којих је 2017. године било 19.900, рекордна незапосланост.

У првих пет месеци 2024. године привреда Града Крагујевца је остварила раст извоза од 15,2 % а главни извозни производи привреде града Крагујевца у периоду јануар-мај 2024. године били су: електричне машине и опрема, шинска возила и сигнална опрема, намештај, пластичне масе и производи од пластике, друмска возила, котлови, машине и уређаји.