Поводом обележавања 50 година од смрти академика и југословенског сликара, Петра Лубарде у организацији Спомен парка Крагујевачки октобар и Народног музеја Шумадије, отворена је изложба ''Лубарда–једна прича''. Проф. др Анђелка Стојковић, заменица председника Скупштине града заједно са ауторским тимом који чине Јелена Кнежевић, кустоскиња у Медија центру „Одбрана”, Дина Павић кустоскиња у „Кући легата“ и Ана Панић из Музеја Југославије отвориле су изложбу у Музеју ''21. октобар'' . Део поставке изложен је Уметничкој галерији Народног музеја Шумадије.

Крагујевчани цене дела једног од највећих југословенских и српских сликара 20. века, Петра Лубарде која су оставила значајан траг у српској и југословенској уметности. Део свог стваралаштва, циклус слика ''Крагујевац 1941'', од отварања Музеја ''21. октобар'' део је сталне поставке, а поклон је граду овог уметника. Платна заузимају посебно место јер поцртавају нашу историју и сву крагујевачку трагедију која не сме да се заборави а коју нове генерације морају да науче. Годишњице су прилика за подсећања и учења нових генерација, будући да је ова манифестација на неки начин увод у овогодишње Октобарске комеморативне свечаности, казала је проф. др Анђелка Стојковић, заменица председника Скупштине града.

„Лубарда–једна прича“ је настала 2021. године у сарадњи Медија центра ''Одбрана'', Куће легата и Музеја Југославије и баштини нека од најранијих уметникових дела. Гостујући у Крагујевцу, граду којем је Лубарда завештао циклус слика ''Крагујевац 1941'', а којим не могу напустити простор, на неки се платна повезују, казала је Јелена Кнежевић, једна од ауторки.

По тематици и симболици дела изложена у Музеју 21. октобар одговарају простору у којем се налазе, каже ауторка Дина Павић док део изложбе у Народном музеју Шумадије прати богат фото материјал из архиве Дома Војске, Куће легата који ће публика први пут моћи да види, истичући да је изложбом приказан тематски широк опус овог уметника.

Изложба садржи 29 Лубардиних дела из три институције и на неки начин је хронолошки приказ његовог стваралаштва са секундарном наративном линијом документарне грађе која говори о његовом животу, а која је сада представљена први пут, казала је ауторка Ана Панић.

Маријана Станковић, директорка Спомен парка Крагујевачки октобар захваливши се ауторима на сарадњи поводом обележавања годишњице смрти, је истакла да пажљиво бирана и ретко излагана уметничка дела, концептуално и по обиму коренсподирају са духом циклуса слика „Крагујевац 1941“ који је сликар посветио крагујевачкој трагедији и поклонио крајем 60-тих година.

Након свечаног отварања изложбе у Музеју „21.октобар“ госте и посетиоце, тим ауторки је водио кроз други део поставке изложен у Уметничкој галерији Народног музеја Шумадије.

Изложба ''Лубарда–једна прича'' посетиоцима ће бити доступна до 15. октобра 2024. године.