У Крагујевцу је данас одржана Јавна расправа o Нацрту уредбе о проглашењу и студији заштите предела изузетних одлика „Планина Рудник“, а у склопу јавног увида у ова документа који је Министарство заштите животне средине огласило 28. августа 2024. године.

Подручје које се предлаже за заштиту обухвата средишњи, најочуванији део планине Рудник од 10.019,80 ha која се одликује изразитом биолошком разноврсношћу и значајним геоморфолошким, геолошким, хидрогеолошким, хидролошким и климатским феноменима, као и карактеристичном физиономијом пејзажа, али и присуством различитих облика традиционалног, изворног начина живота и богатог културно-историјског и духовног наслеђа.

Већи део планине Рудник територијално припада граду Крагујевцу, због чега нам је јако значајна његова заштита и са задовољством смо прихватили идеју Министарства заштите животне средине, рекао је Дејан Ружић, заменик градоначелника. Последњих неколико година имамо проблем сече шума на Руднику и ово је начин да то спречимо, заштитимо наше богатство и читав биљни и животињски свет на планини. Намера нам је да у будућности, додао је Ружић, град Крагујевац преузме бригу о Руднику.

На подручју предела изузетних одлика „Планина Рудник” биће установљена три режима заштите - први најстрожи, други активни и трећи проактивни степен заштите, што довољно говори о природним вредностима, али и о осталима које овај предео има, рекла је Ивана Јелић, координатор израде студије из Завода за заштиту природе Србије, који је радио истраживање. Она је навела да је осим у Војводини, планина Рудник једино станиште Банатског божура у Централној Србији, затим има поскока као заштићене врсте, божиковину која је реткост за ово подручје а постоји и резерват букове шуме, заштићен још 1959. године, чиме ће сада добити виши степен заштите. Осим природних богатстава, планина Рудник је и археолошко налазиште, има културне вредности и као такав је препознат од стране међународне заједнице, због чега ће ова планина, бити део еколошке мреже Натура 2000, казала је Јелић.

Јавни увид о Нацрту уредбе о проглашењу и студији заштите предела изузетних одлика „Планина Рудник”, траје до 16. септембра 2024. године, а Нацрт уредбе и Студија заштите са картографском документацијом изложени су на јавни увид сваког радног дана од 1000 до 1300 часова у просторијама Министарства заштите животне средине, Београд, Омладинских бригада 1, соба 668 и Завода за заштиту природе Србије, Београд, Јапанска 35, као и на сајту Министарства заштите животне средине и Завода за заштиту природе Србије.

Јавне расправе одржане су и у Горњем Милановцу и Тополи, а Извештај о извршеном јавном увиду и јавној расправи биће објављен на интернет страници Министарства заштите животне средине и Завода за заштиту природе Србије.