У згради Градске управе данас је одржана презентација и анализа истраживања о положају младих Рома и Ромкиња на тржишту рада спроведеног током јула и августа на територији Шумадијског округа. Истраживање је део пројекта „Знање има моћ“ који реализује невладина организација „Рома центар“ уз финансијску подршку Министарства туризма и омладине и за циљ има оснаживање младих из ромске заједнице и оспособљавање кроз стручну обуку и едукацију за повећање запошљавања у складу са новим тендецијама у Шумадији. У презентацији су у име Града Крагујевца учешће узели др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права, Стефан Јовановић, помоћник градоначелника за омладину и сарадњу са Универзитетом и Стефан Булатовић, помоћник градоначелника за туризам.

Град Крагујевац је врло активан на свим пољима у погледу социјалне инклузије Рома и Ромкиња кроз локалне акционе планове и поштовање националних стратегија и веома нам је битно да поред базичних потреба ставимо нагласак и на област рада и запошљавања. Ова област је изузетно важна за ромску националну мањину јер с једне стране представља економску самосталност и оснаживање, личну и породичну сигурност, а с друге партиципацију, социјалну инклузију и смањење дискриминације, казала је Дамњановић. За локалну самоуправу, истакла је она, резултати истраживања које ћемо данас видети, а у коме је учествовало 100 младих припадника ромске популације старости од 15 до 30 година, значајни су јер представљају начин да проблеме и тешкоће са којима се сусрећу сагледамо из њиховог угла и видимо како можемо помоћи. Осврнувши се на пројекат који је иницирао председник Републике, Александар Вучић, везано за запошљавање високообразованих Рома у стални радни, Дамњановић је нагласила да се Град Крагујевац посебно поносни што је ове године у Одељењу за људска и мањинска права, родну равноправност и превенцију трговине људима запослио два високообразована млада Рома.

Помоћник градоначелника за туризам, Стефан Булатовић, истакавши је да се стопа незапослености младих Рома смањује, рекао је да се Град Крагујевац труди да она из месеца у месец буде све мања и поручио да ће локална самоуправа наставити да подржава пројекте удружења Рома као и до сада.

Према речима координатора пројекта, Славољуба Ђорђевића, „Истраживање о положају младих Рома и Ромкиња на тржишту рада“ састојало из два дела. Један је истраживање рађено са Националном агенцијом за запошљавање, Филијалом у Крагујевцу и општинама Шумадијског округа, а други са младима од 15 до 30 година што је једно од првих истраживања са овако младом ромском популацијом. Истраживања су показала позитивну промену, а то је да су млади доста заинтересовани да нађу стални радни однос, рекао је Ђорђевић.