У славу Вуковог наслеђа и српске културе, 91. Вуков сабор, ове године одржан је од 9. до 15. септембра у организацији Града Лозинице и Центра за културу ''Вук Караџић'' под покровитељством Министарства културе Републике Србије. Манифестација чува сећање на реформатора правописа српског језика Вука Караџића и других важних личности српске културе и историје, а ове године посвећена је и 200. годишњици од рођења Бранка Радичевића, великог српског песника.

На завршној свечаности у Научно-образовном културном центру ''Вук Караџић'', у својој беседи министар културе Србије, Никола Селаковић, истакао је конкретне кораке које је Министарство предузело за заштиту ћирилице. Најавио је да ће од 1. јануара 2025. године, у свим јавним набавкама информатичке опреме у државним и јавним установама, ћирилица бити обавезан део у двојезичним тастатурама.

„Други важан корак који смо већ предузели јесте да ће држава, приликом откупа књига за јавне библиотеке, убудуће откупљивати искључиво ћириличка издања домаћих издавача“, рекао је Селаковић, додајући да ћирилица мора постати равноправна латиници у свакодневној техничкој употреби.

Један од најављених пројеката је и конкурс за дизајн нових ћириличних фонтова, са циљем да се младим дизајнерима понуди прилика да раде на развоју ћириличних типографија, које ће затим бити бесплатне за све који желе да их користе.

„Ћирилица нема никога осим нас. Ако је ми не будемо чували и користили, нико други то неће учинити за нас. Зато морамо радити на очувању овог наслеђа, које нам је оставио Вук“, закључио је Селаковић, позивајући присутне да негују свој језик и писмо.

Завршној манифестацији 91. Вуковог сабора у Лозници, у име града Крагујевца присуствовала је Анђела Огњановић, директорка Народне библиотеке ''Вук Караџић''.