Крагујевац је један од 36 градова и општина из Србије који се прикључио обележавању Европскe недељe мобилности а чија је тема ове године „Заједнички јавни простори“. Циљ акције ЕНМ која се од 16. до 22. септембра обележава у 2000 хиљаде градова из 44 земље је побољшање квалитета живота у градовима, промовисањe инфраструктуре у служби грађана, стварањe услова за активне мобилности и олакшавање употребе чистијих начина превоза, а пре свега активирање грађана да заједно преобликују и унапреде јавне просторе.

Град Крагујевац је после 10 година поново учесник Европске недеље мобилности и ове године смо активности у граду концентрисали на два дана, петак и суботу, 20. и 21. септембар, како би ефекти акције били што запаженији, рекао је Иван Радуловић, Главни градски ургбаниста.

У петак 20 септембра, акције ће бити организоване на Тргу војводе Радомира Путника, за најмлађе и старије суграђане, док ће на Ђачком тргу и Тргу омладине програми бити усмерени према средњошколцима. На Тргу војводе Радомира Путника од 10.00 до 13.00 сати Агенција за безбедност саобраћаја РС уз учешће Саобраћајне полиције организује дружење са Пажљивком и Пажљивкову смотру, као прилику да се најмлађи уз асистенцију старијих науче понашању у саобраћају. Институт за јавно здравље вршиће проверу основних здравствених параметара, док ће Црвени крст организовати радионицу „Крагујевац по мери старијих“ и обавити показну вежбу за пружање прве помоћи приликом повреда у саобраћају. Грађани ће бити и анкетирани о свом задовољству функционисањa саобраћаја у граду. Decathlon ће организовати тест зону за бицикле и за учеснике акције припрема поклоне и награде.

На простору око Ђачког трга и Трга омладине где се истог дана одржава програм од 13.00 до 19.00 сати, за аутомобилски саобраћај биће затворене ул. Вука Караџића до Његошеве и ул. Бранка Радичевића. Циљ је, истиче Радуловић, промоција стварања сигурног простора око школских установа, што не само да је важно за безбедност деце и омладине, већ усмерава младе ка активној мобилности. Ђачки парламент Прве крагујевачке гимназије, уз подршку Дома омладине, искористиће простор ослобођен од аутомобила за Eco-street Party, док су за пратеће активности задужени ГТО, Decathlon и ученици средње школе „Кнез Александар Карађорђевић“ који ће спроводити анкету и едуковати вршњаке.

У суботу 21. септембра, за аутомобилски саобраћај биће затворена улица Краља Алекандра I Карађорђевића (Главна улица) у којој ће се од 10.00 до 19.00 сати одвијати бројне активности на више пунктова: eco-street party, арт радионицa за најмлађе, промоција планинарења и пешачења, тест зона за бицикле, бесплатна провера исправности бицикала, бициклистички полигон спретности за основце, трка баланс бициклима за најмлађе, промоција електробицикала и заштитне бициклистичке опреме, а акције ће све време пратити Омладинска теренска јединица Црвеног крста.

Током ова два дана, у петак ће бити бесплатан улаз у Народни музеј Шумадије а у суботу, у Музеј „21.октобар“. Имајући у виду да ће цела Главна улица бити затворена за саобраћај у суботу, Радуловић је позвао грађане да се у што већем броју провозају својим бициклама, од пешачке зоне у центру града до Великог парка и Шумарица и обратно, а како би показали да је ова веза, не само као рекреативна, већ и као саобраћајна потребна нашим грађанима. Уколико се покаже да нам је потребна то ће омогућити, додао је он, да покренемо одговарајуће инструменте јавних политика да ова бициклистичка веза добије трајни карактер.