Учионица у којој се буди инспирација, знање усваја и примењује на иновативни начин, а ученици постају ствараоци сопствене будућности – Мејкерс лаб, други у Крагујевцу, а 17. у Србији, отворен је у Првој техничкој школи у сарадњи са Групом за образовање коју чине Нордеус фондација, Центар за промоцију науке, Достигнућа младих у Србији и Иницијатива Дигитална Србија и уз подршку партнерских компанија и Града Крагујевца.

На свечаном отварању присутне је у име Града поздравио Душан Алексић, члан Градског већа за образовање, истакавши да локална самоуправа овакве иницијативе за развој услова образовање деце подржава и активностима и финансијски. Овог пута смо подржали иницијативу Прве техничке школе да у сарадњи са Групом за образовање направе ову учионицу и гарантовали да ћемо партнерски учествовати у уређењу овог простора. Из буџета Града је издвојено око 600 хиљада динара, приближно исти износ је уложила и Група за образовање и то је утрошено само за уређење простора, а када урачунамо добијену опрему и уређаје потребне за развој и унапређење ђака ове школе, укупни износ је далеко већи, рекао је Алексић. Он је подсетио да Крагујевац сада има две средње школе опремљене учионицом будућности и поручио да ће Град бити на располагању за сва даља партнерства јер су такви простори изузетно значајни за наше ђаке.

Све је кренуло од идеје да је образовање наше деце и њихов останак у Србији одговорност свих нас, рекао је Милош Ђуричанин, директор стратегије и развоја Нордеус фондације. Око те одговорности, објаснио је он, прво су се удружиле организације које су део Групе за образовање, а онда смо направили мрежу партнера и сарадника који данас омогућавају ђацима у Србији да имају модерне просторе за рад у којима се одржава савремена настава базирана на пројектном раду. Захваливши школи што је изразила жељу да буде део ове иницијативе и сарађује са њима, а Граду Крагујевцу што је пример сарадње која треба да постоји на нивоу заједнице, нагласио је и да је уређење простора у Првој техничкој школи можда највећа промена коју су ове године направили од једне учионице. У овквим просторима промене се дешавају на различитим нивоима. Битно је да имамо све већи број ђака који, у складу са својим интересовањима, желе да истраже нове могућности за себе и ми смо ту да помогнемо, поручио је Ђуричанин.

Искуства које ученици уз подршку наставника, привреде и заједнице стекну у самим лабовима кроз програме, пројекте и активности које развијају ученичке вештине и компетенције представљају искорак из онога што формални систем образовања не успева да пружи. Захваљујући Групи за образовање и партнерским компанијама, наши ученици и наставници ће овде радити и стварати у иновативном и стимулативном окружењу које ће постати кошница будућих лидера и креативаца, рекао је Немања Јоксимовић, директор Прве техничке школе.