У сусрет манифестацији „Дани Српске у Србији“, која се отвара вечерас на Великој сцени Народног позоришта у Београду, уметничким програмом „Саборност“ у име једног од 12 градова домаћина овогодишњих сусрета градоначелник Крагујевца Никола Дашић, за Новинску агенцију Републике Српске, је рекао да је ова манифестација посебна прилика да се из срца Шумадије заједнички пошаље порука јединства, саборности и нераскидивих веза српског народа са обе стране Дрине.

Овакви догађаји подстичу блиске везе између институција, привредника, уметника, као и грађана, што директно утиче на развој заједничких пројеката и економских иницијатива", објаснио је Дашић, истакавши да пројекат "Дани Српске у Србији", покренут 2013. године, дуже од деценије грађанима Србије, односно Крагујевца, на нов и јединствен начин представља братску Републику Српску и њене потенцијале. То су дани који симболизују не само наше пријатељство, већ дубоку повезаност, заједништво и солидарност. Крагујевац са поносом дочекује овакве догађаје, који продубљују наше заједничке корене и блискост", рекао је Дашић за Срну.

Он је најавио да ће Крагујевац у оквиру "Дана Српске у Србији" угостити делегацију града Приједора и да ће након пријема и разговора у Градској кући, на сцени Књажевско–српског театра ансамбл позоришта из Приједора Крагујевчанима поклонити представу "Каубоји" Саше Аночића у режији Давида Алића. Приједор је један од четири града, односно општине са којима Крагујевац негује вишедеценијско пријатељство. Идуће године навршава се 50 година од потписивања Протокола о сарадњи и пријатељству са Фочом, које постоји у области спорта и културе, а у перспективи привреде и туризма, навео је Дашић.

Манифестације попут "Дана Српске у Србији" имају кључну улогу у јачању сарадње Србије и Републике Српске у свим областима. Оне пружају платформу за размену културних, привредних и друштвених идеја, чиме доприносе дубљем разумевању и међусобном поштовању. Сарадња у области културе, која се кроз овакве манифестације често приказује у првом плану, ствара простор за промоцију уметности, традиције и обичаја, али и за унапређење туризма, док привредни аспекти тих односа омогућавају заједничко учешће на тржиштима, отварање нових пословних могућности и јачање економских ресурса са обе стране, оценио је градоначелник Крагујевца. Због историјских, културних и братских веза свака нова манифестација представља додатну прилику за утврђивање политичке сарадње и заједничког наступа на међународној сцени.

Говорећи о сарадњи са градовима и општинама у Републици Српској, Дашић је истакао да је, радећи на јачању и продубљивању сарадње између Србије и Српске, Крагујевац 8. јуна у оквиру Свесрпског сабора са представницима Фоче, Козарске Дубице, Оштре Луке и Приједора потписао меморандуме о сарадњи, са којима је утврдио нове мостове пријатељства и сарадње између грађана. Унапређење сарадње може бити остварено повећањем броја заједничких иницијатива у области образовања и спорта, као и међусобном промоцијом догађаја у области културе и туристичких потенцијала, сматра Дашић. Према његовом мишљењу, бржем економском развоју и већој привлачности за инвеститоре може допринети и сарадња у оквиру привредних комора и локалних самоуправа. Због тога је сваки сусрет са ове или оне стране Дрине још један корак ка јачању наших братских односа и стварању боље будућности за све нас, закључио је Дашић у разговору за Новинску агенцију Републике Српске.