Инвеститори који граде стамбени или стамбено - пословни објекат у Крагујевцу, у обавези су на основу одлуке о спровођењу акције „Врати дах природи – посади дрво“ која је ступила је на снагу 1. септембра 2022. године да засаде једно стабло за сваки стан или локал који граде. Прошле године, према одлуци „нема градње без садње“ 28 инвеститора има обавезу да засади укупно 521 садницу. Имајући у виду да су неки објекти још увек у изградњи, до сада је посађено око 80 стабала. Од јануара до августа ове године 22 инвеститора су у обавези да засаде 671 стабло, што значи да се полако надокнађује губитак дрвећа услед интензивне урбанизације града, рекао је градончелник Крагујевца Никола Дашић за пословни портал еКапија.

Он је подсетиоо да је пре доношења одлуке издато 1389 дозвола за изградњу нових објеката. Ако претпоставимо да је за сваку дозволу посечено бар по једно стабло, јасно је да је Крагујевац те године изгубио читаву шуму. Циљ ове акције је да надокнади тај губитак и да се ниво пошумљености, који је тада износио 11,84, повећа на 50 посто.

За садњу је задужен сектор зеленила ЈКП Шумадија које одређује број и врсту садница, и локацију за садњу, ако не може да се сади на парцели објекта. У сарадњи са Институтом за јавно здравље, бира се врста стабала са ниским алергијским потенцијалом. Зеленило затим набавља саднице, извршава сађење, одржава засађена стабла и води евиденцију о свакој засађеној садници, уз издавање потврда о садњи прописаног броја садница које су услов за добијање употребне дозволе.

Садња дрвећа, по календару садње, могућа је у октобру и новембру, што представља извесно временско ограничење и може да успори бржу реализацију програма, објаснио је Дашић. Говорећи о реакцијама инвеститора на ову одлуку, градоначелник је истакао да већина њих схвата значај очувања и унапређења животне средине, а додатно охрабрује и то што сматрају да овај пропис доприноси позитивном имиџу града и њихових пројеката.