Превенција и подршка пацијентима који болују од дисфункције штитасте жлезде и предијабетеса, била је тема трибине коју је у Крагујевцу организовало Удружење за подршку женама „Хероине“. Крагујевац је један од десет градова у коме је ово удружење организовало бесплатне прегледе штитасте жлезде, а стручна трибина је наставак активности.

Град Крагујевац је у сарадњи са Удружењем „Хероине“, Универзитетским клиничким центром, Институтом за јавно здравље и Домом здравља Крагујевац подржао иницијативу која је усмерена ка превенцији болести, посебно штитасте жлезде и предијабетеса који представљају један од водећих здравствених проблема, рекла је Јелена Павић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту, која је поздравила присутне у име Града.

У циљу раног откривања и лечења болести, Крагујевац је један од градова који је усмерен ка томе да оснажи заједницу кроз бесплатне превентивне прегледе јер је превенција кључна. Организовањем оваквих трибина доћи ће до бољег разумевања саме болести али и до нових и ефикаснијих стратегија у превенцији, казала је Павић и нагласила да ће Град и у будућности финансирати програме и пројекте у области здравствене заштите и активности које су усмерене ка побољшању здравља наших суграђана.

Удружење за подршку женама „Хероине“ и ове године спроводи програме препознавања првих симптома дисфункције штитасте жлезде и предијабетеса. Путујућом ординацијом у мају обишли смо десет градова и том приликом урадили 440 прегледа, од чега је 38% са дијагнозом, рекла је Марија Лакић из Удружења „Хероине“. Градове које смо посетили са нашом путујућом ординацијом настављамо да посећујемо са еминентним лекарима али сада кроз стручне скупове како бисмо разговарали о препознавању болести, превенцији и подршци пацијентима. Када је реч о штитастој жлезди, на претходним медицинским прегледима установљено да старосна доб уопште није важна јер имамо и младе девојке које имају хашимото или дисфункцију штитасте жлезде, предијабетес или инсулинску резистенцију, казала је Лакић.