Партнерски пројекат Образовно културне заједнице „Романипен“, две здравствене институције из Марибора и Института за јавно здравље Крагујевац под називом „ФОРТУНА - Подстицање инклузивности борбом против интерсекционалне дискриминације Рома у здравственим системима у Словенији и Србији“ представљен је на данашњој конференцији у згради Градске управе. Поред главних циљева пројекта, Представници Института за јавно здравље и ромске заједнице су говорили о активностима планираним у оквиру њега, док је др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права, поред самог пројекта нагласила и значај међусекторске сарадње.

Заједнички пројекат обухвата активности на територији Републике Србије и Словеније у циљу унапређења доступности коришћења система здравствене заштите Рома, Ромкиња и других вулнерабилних категорија и превенције дискриминације и сегрегације, а с друге стране доприноси информисаности, приближавању ставова и права које ове категорије имају када је реч о коришћењу и приступачности услуга у области здравствене заштите, казала је Дамњановић, истакавши да је ово један од првих пројеката који поред инклузивности и превенције дискриминације подразумева бољу информисаност и боље остваривање права.

Пројектом је планирано низ активности које треба да направе системске услове за борбу против дискриминације на нивоу здравственог система, од онлајн приручника за медицинске раднике до радионица за истраживање младих Рома у локалним заједницама, истакао је Божидар Николић, извршни директор ОКЗ „Романипен“. Пре свега, најавио је он, почињемо са анализом стања на основу ког ћемо дизајнирати активности, а једна од битних ће бити формирање локалних саветодавних тела која треба да подстичу развој локалних социјалних политика на пољу здравствене заштите.

Циљ овог пројекта, нагласила је проф. др Сања Коцић, помоћница директора Института за јавно здравље Крагујевац, јесте да младе Роме оснажимо знањем, опремимо их алатима за препознавање и супротстављање етничким стереотипима, едукујемо везано за јавне здравствене услуге, програме превенције, самопрегледе и научимо да прихватају здраве навике и доносе здраве одлуке.