Академик Руске академије наука, водећи стручњак и научник у области медицинских наука, творац прве светске вакцине против короне „Спутњик Ве“, проф. др Александр Гинцбург промовисан је данас у почасног доктора Универзитета у Крагујевцу.

Почаствован звањем које добија од Универзитета у Крагујевцу, професор Гинцбург истиче да награда не припада само њему већ и институту Гамалеја којим руководи чији су правци научних истраживања далеко шири од вакцине Спутник Ве. На глобалном нивоу постоје многа питања где је неопходна сарадња, додао је он и навео пример „болести X“ и друге опасне пандемије, због чега треба радити на превенцији како до пандемије уопште не би дошло, јер је после касно. Институт има великог успеха и у разради препарата против онколошких болести, а то је област у којој професор Гинцбург види могућност сарадње са научницима Универзитета у Крагујевцу.

Промоција професора и академика Руске академије наука проф. др Александрa Гинцбурга за почасног доктора Универзитета у Крагујевцу значајно je за Крагујевац, за даљи развој нашег здравства и индустрије која је покретач развоја читавог друштва. Уважени академик Гинцбург је велико име у свету науке и медицине што ће Универзитету додатно помоћи да се развија, боље рангира и задржи младе научнике, рекао је Душан Алексић, члан Градског већа за образовање.

Предлог да научник проф. др Александр Гинцбург, буде почасни доктор Универзитета у Крагујевцу, упутила је Катедра за микробиологију и имунологију Факултета медицинских наука, што је Наставно научно веће прихватило још пре три година, рекао је декан Факултета медицинских наука Универзитета у Крагујевцу, проф. др Владимир Јаковљевић. Професор Александр Гинцбург створио је вакцину Спутник Ве која је била прва у борби против пандемије корона вирусом и која је спасила милионе живота у свету, а то надмашује сва остала његова открића, рекао је проф. др Јаковљевић. Он је подсетио да је у производњи вакцина академик Гинцбург један од водећих у свету а да је институт Гамалеја којим руководи направио и вакцину против смртоносне еболе и протв МЕРС-а који је био претходница короне.

Велика је част да промовисати академика Руске академија наука и научника проф. Александра Гинцбурга у почасног доктора Универзитета у Крагујевцу, рекао је в.д. ректора Универзитета у Крагујевцу проф. др Владимир Ранковић, захваливши се декану проф. др Владимиру Јаковљевићу, на предлогу и могућности да угостимо реномираног научника  чији се допринос мери стотинама хиљада спашених живота.