За рад платформе Буди део плана, град Крагујевац је на конкурсу Seoul Smart City Prize освојио треће место у категорији Human-CentriCity. Реч је о награди коју су установиле Светска организација паметних градова (WeGO) и Влада града Сеула са циљем да промовишу иновативан али инклузивни модел паметног града који брине о угроженим групама у ери индустрије 4.0, јер верују да паметни град треба да се дефинише и мери према томе колико је усмерен ка људима и технологији, а не само према напретку технологије.

Награда се додељује у две категорије Tech-InnovaCity и Human-CentriCity, а град Крагујевац је конкурисао са пројектом “Глас грађана у урбанистичком планирању” за платформу “Буди део плана”, који је реализован заједно са НАЛЕД-ом уз подршку Географског факултета у Београду. На конкурс Seoul Smart City Prize пристигло је 280 пријава из целог света а награду је у име града Крагујевца, примио заменик градоначелника Дејан Ружић.

Платформа “Буди део плана” омогућава грађанима који се региструју, да путем имејла, СМС-а или вајбер порука добију обавештење да се на територији града Крагујевца мења постојећи или доноси нови урбанистички план. Захваљујући њој сада свако ко жели добија обавештење чим се покрене инцијатива за измену плана, затим током раног јавног увида и јавног увида, који су објављени на сајту што доприноси и повећању транспарентности рада локалне самоуправе. Додатни значај ове платформе је у томе што грађани сада имају и простор где могу да се едукују како би боље разумели чему служи план, какав је систем планирања и зашто треба да се укључе.