И ове године, традиционално другог викенда у октобру у Тополи се одржава „Опленачка берба“. Ова јесења туристичко – привредна манифестација која се организује у част вина и грожђа, богатству по коме се препознаје овај крај Шумадије, свечано је отворена у Карађорђевом граду у петак, 11. октобра у присуству бројних дражвних званица, друштвеног и јавног живота, а други дан био је резервисан за Сабор народног изворног стваралаштва у коме су учествовали бројни фолклорни асамбли, певачке групе и инструменталисти из Србије, Републике Српске и Црне Горе.

У старом подруму Краљеве винарије, председница општине Топола Јасна Вуковић организовала је свечани пријем на коме је у име града Крагујевца присуствовао Марко Јанковић, помоћник градоначелника за развој и унапређење локалне самоуправе. Пријем је био прилика за упознавање са пројектом реконструкције "Краљевог подрума“, објекта од историјског, културног и туристичког значаја, који је на Опленцу подигао Краљ Александар I Карађорћевић 1931. године и разговоре о развоју винског туризма општине Топлола. Пријему су присуствовали и министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић и председник Скупштине општине Топола Драган Јовановић.

Трећег, последњег дана Опленачке бербе, која се од 11-13. октобра организује под покровитељством општине Топола и Туристичке организације „Опленац“ предвиђене су свечане доделе награда у различитим категоријама, настављају се културно-уметнички програми, а завршетак ће бити означен ватрометом и концертом Иване Јордан.