Прва међународна конференција у оквиру пројекта „У част прошлости, обликовање будућности: Израда предстудије изводљивости за ревитализацију машинске радионице у Војнотехничком заводу Крагујевац“ која је одржана у хотелу „Крагујевац“, окупила је стручњаке из области културе, архитектуре, урбанизма, креативне индустрије са циљем да подели најбоље праксе из ЕУ и Србије и промовише значај индустријског наслеђа за локални и регионални развој.

У име Града Крагујевца, учеснике конференције је поздравио Александар Милошевић, члан Градског већа за инвестиције и управљање пројектима који је истакао да Војнотехнички завод представља културно-историјску целину од изузетног значаја, огроман потенцијал и неискоришћен бисер у урбаном центру града, који се простире на 43 ha.

У претходном периоду, Град Крагујевац је интензивирао напоре да се овај неискоришћени потенцијал у наредним годинама ревитализује. Пројекти урбане обнове и ревитализације комплекса Војнотехничког завода које је покренуо Град Крагујевац имају за циљ да обезбеде економски оправдан, социјално прихватљив и еколошки одржив развој овог простора од изузетног културног значаја, у самом језгру Крагујевца. За то нам је потребна подршка међународних али и националних институција, али нам је уједно јако важно и мишљење грађана, бизнис и цивилног сектора како бисмо у потпуности уважили потребе свих заинтересованих страна – казао је Милошевић.

Међународна конференција организована је у оквиру пројекта који је произашао из Стратегије развоја урбаног подручја Града Крагујевца и општина Баточина, Лапово, Рача, Кнић, Топола и Аранђеловац. Реализује се у партнерству више институција и организација - Регионалном агенцијом за економски развој Шумадије и Поморавља, Универзитетом у Крагујевцу, Удружењем „Арсенал фест“, Заводом за заштиту споменика културе Крагујевац и Републичким заводом за заштиту споменика културе Србије, уз финансијску подршку Европске уније, преко програма ЕУ ПРО Плус.

Конференција је била прилика да се чују искуства из Чешке Републике која је један од примера добре праксе у области ревитализације културно-историјског наслеђа и представе најбоље европске праксе и могућности за финансирање оваквих иницијатива кроз јавно-приватна партнерства, казао је Ненад Поповић, директор Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља и додао је да је циљ пројекта да се повећа ниво спремности објекта машинске радионице која је кључни објекат у ревитализацији читавог комплекса.

Сврха данашње конференције је да започнемо процес реализације студије за машинску радионицу која је део ВТЗ-а, казао је Виктор Вељовић, менаџер сектора за развијање капацитета у оквиру програма ЕУ ПРО Плус и додао да је важно напоменути да се у Крагујевцу реализује и други пројекат који је везан за целину ВТЗ, а то је реконструкција Друге техничке школе и њена пренамена за потребе кративних индустрија, вредности око 1,7 милиона евра.