Међународни дан слепих, 15. октобар и 70 година постојања и рада Окружне организације Савеза слепих Србије Крагујевац свечано су обележени у Књажевско-српском театру. Централна манифестација поводом обележавања јубилеја и Светског дана белог штапа организована је уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Града Крагујевца.

Велика ми је част и задовољство што се централна манифестација поводом обележавања Међународног дана слепих одржава у Крагујевцу, рекао је градоначелник Никола Дашић који је и поздравио присутне. На основу свог рада, активности и резултата, Окружна организација Савеза слепих Србије Крагујевац представља једну од најбољих и најуспешнијих чланица Савеза и промовише наш град на најбољи могући начин. Кроз читав низ пројеката град Крагујевац подржава рад слепих и слабовидих и драго ми је што заједно прослављамо овај јубилеј, нагласио је Дашић, изразивши задовољство што ће за сав активизам града у овој сфери др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права примити одговарајућу награду.

Данас обележевамо Међународни дан слепих познатији као „Дан белог штапа“ у Крагујевцу, граду који пружа огромну подршку особама са инвалидитетом и као такав је пример другим локалним самоуправама, казала је Биљана Барошевић, помоћница министра Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Министарство за рад подржава 16 локалних организација у Крагујевцу. Приоритет нам је да локалним удружењима и савезима у Републици Србији пружимо континуирану подршку у износу близу пет милиона динара, рекла је Барошевић и уједно свим члановима Окружне организације честитала јубилеј уз поруку да о слепима и слабовидима треба водити рачуна свакодневно а не само на данашњи дан.

Светски дан белог штапа је прилика да се скрене пажња на друштвени положај слепих и слабовидих, рекао је Милан Стошић, председник Савеза слепих Србије, и изразио задовољство што се централна манифестација поводом обележавања Међународног дана слепих одржава у Крагујевцу и што се подудара са 70 година постојања Савеза слепих у Крагујевцу.

На свечаности je примијерно изведен први инклузивни игроказ „Бљесак у тами“, који је реализован уз подршку Града Крагујевца.

Иначе, обележавање јубилеја била је прилика да Окружна организација Савеза слепих Србије Крагујевац, додели захвалнице многобројним институцијма, организацијама и појединцима за допринос унапређењу рада и положаја њихових чланова у заједници, међу којима је и глумац Предраг Мики Манојловић.