У Крагујевцу је 22. августа 2024. године отворен конкурс за средства из првог Подстицајног фонда за економско оснаживање особа са инвалидитетом у Србији вредног више од два милиона динара. Фонд омогућава финансијску и менторску подршку особама са инвалидитетом из Крагујевца и околине, које већ имају или желе да покрену свој посао, као и послодавцима који запошљавају особе са инвалидитетом и желе да унапреде своје пословање.

Први подстицајни фонд у Србији намењен особама са инвалидитетом старости од 18 до 65 година, као и привредним друштвима и удружењима, основан је у мају ове године кроз сарадњу Града Крагујевца, Фондације Ана и Владе Дивац и Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља, уз подршку Америчке агенције за међународни развој (УСАИД). Корисници ће моћи да се пријаве за подстицајна средства која се састоје од 70% бескаматних повратних средстава и 30% субвенција.

Циљ оснивања фонда је стварање инклузивнијег тржишта рада у Крагујевцу, како би се подстакло стварање нових радних места и унапредили услови за запошљавање особа са инвалидитетом, а циљ конкурса је подршка покретању или унапређењу сопственог бизниса особа са инвалидитетом или њихово запошљавање у приватном сектору, рекла је Гордана Марковић, секретарка Секретаријата за локални економски развој, привреду, пољопривреду и заштиту животне средине Града Крагујевца. Она је, имајући у виду Закон о рехабилитацији запошљавања ОСИ, позвала привреднике да конкуришу за подстицајна средства, као и особе са инвалидитетом да искористе шансу за покретање сопственог посла.

Максималан појединачан износ за који особе са инвалидитетом могу да се пријаве 215.000 динара, док је за послодавце тај износ 535.000 динара. Конкурс је отворен до 31. октобра 2024. године. Више информација о условима конкурисања могу се сазнати на сајту Фондација Ана и Владе Дивац линк.

Иначе, Фонд је основан улагањем 12.500 долара од стране Фондације Ана и Владе Дивац уз подршку Америчке агенције за међународни развој (УСАИД), док је 7.500 долара обезбедио Град Крагујевац. Фонд је осмишљен тако да корисници враћају средства у периоду од три године, чинећи их самоодрживим. Враћена средства ће бити на располагању другим корисницима који ће у будућности имати прилику да унапреде своја пословања.

Поред финансијске подршке, особама са инвалидитетом и послодавцима биће пружена и менторска подршка, као и тренинзи за покретање и унапређење пословања.